Au pierdut calificarea pe mâna lor!

/ 15 februarie 2016
Trupa lui Hristu Șapera a avut în mâini calificarea în Final-Four-ul de la Oradea, după ce a condus și cu 13 puncte pe terenul celor de la Dinamo București. A câștigat cu patru puncte în Capitală, scor 78-74, insuficient însă pentru a accede în semi-finalele Cupei României.

12722484_1063822767007842_1936229385_o

Ambelor echipe le-a luat ceva mai mult de un minut și jumătate să pună primele puncte pe tabelă, Energia fiind cea care a marcat prima prin stop-șutul lui Jamar Diggs. Trupa lui Hristu Șapera a urcat scorul la 6-0, iar gazdelor le-a trebuit jumătate de sfert pentru a înscrie. Deși tehnicianul gorjenilor a început a treia partidă consecutivă fără un 4 clasic în cvintetul de start, pe bancă s-a aflat pentru prima dată Danys Raimundas, care a fost trimis pe parchetul Sălii Dinamo și a încântat chiar la debut. Lituanianul, de altfel complet străin de schemele noii sale echipe, a știut să-și lase amprenta repede pe manșa retur a sferturilor Cupei României. La pauză, Raimundas avea 13 puncte din totalul de 37, iar Energia conducea la diferență minimă, scor 37-36, pe Dinamo București, după, probabil, cele mai bune 20 de minute înregistrate de olteni în ultima perioadă. Nici zona bucureștenilor nu a avut prea mare efect asupra formei adversarilor din sferturile 1 și 2, aceștia marcând generos din spatele semi-cercului.

Sfertul 3 i-a găsit tot pe oaspeți băgănd mingea în coș și ducându-se la +5, scor 41-36. Iulian Orbeanu își aducea din nou echipa la 2 puncte în spatele Energiei, dar atât Dinamo, cât și gorjenii au marcat aproape la fiecare fază de atac după revenirea de la cabine, până când lituanianul Raimundas a revenit pe teren pentru olteni în minutul 26. Acesta nu s-a mai remarcat la fel ca în prima parte a jocului, dar Troupe&Co. au avut grijă să-și mențină echipa în avantaj, ba chiar în minutul 29, Horne urca diferența la +7, scor 55-48. Înaintea ultimului act, Energia era în Final-Four, scor 57-50, 7 puncte fiindu-i suficiente pentru a-i permite acest lucru.

Energia Târgu Jiu a pierdut calificarea în Final-Four-ul de la Oradea, după ce a condus și cu 13 puncte pe parcursul ultimelor 10 minute. Banca gorjenilor a protestat la o decizie a arbitrilor, încasând greșeală tehnică cu 30 de secunde înainte de final, care s-a dovedit decisivă pentru calificarea dinamoviștilor în semi-finalele Cupei României, în ciuda victoriei trupei lui Șapera din Capitală, scor 78-74.