Au scăpat de o grijă! Au fost eliminați din cupă!

/ 17 decembrie 2015
Energia a jucat penibil în Cupa României, contra Dunării Călărași, și a pierdut cu 24-30 (13-13) după un meci care l-a făcut pe Bozo Rudic să spună că-i este rușine pentru ceea ce echipa sa a jucat.

IMG_4939Ultima reprezentație a Energiei în 2015 a fost una lamentabilă, trupa lui Bozo Rudic a jucat handbal la un nivel mediu în prima repriză și la nivel submediocru în cea de-a doua. În minutul 44 Energia conducea pe tabelă, scor 21-20, dar au venit patru goluri consecutive ale oaspeților. Meciul s-a încheiat cu altă serie de patru goluri ale echipei din Călărași, iar Energia a marcat doar trei goluri în 16 minute, ceea ce a condus și la această diferență mare cu care partida s-a încheiat, scor 24-30.

Energia Târgu Jiu – Dunărea Călărași 24-30 (13-13)
Sala Sporturilor, Târgu Jiu, spectatori: 250

Energia:  Șelaru, Bucătaru, Țenghea – Iancu, Nistor (2), Bejinariu (2), Tîrzioru, Pralica (9), Țuțu (4), Șoldănescu (1), Mledenciu, Enache (2), Giotoiu, Stoica (1), Acatrinei (2), Mănescu (1). Antrenor: Bozo Rudic.

Dunărea: Andrei, Erhan, Brazhnyk (1) – Carali (1), Mateaș, Zacaciurin (7), Nicolae (4), Gavriloaia (4), Mitrea (1), S. Ignat (3), Yuzhbabenko (2), Bulov (3), Kumogoroddskyy (1), Gurkovsky (3). Antrenor: Aihan Omer.