Energia, favorită la calificarea în semi-finalele play-off-ului

/ 11 aprilie 2015
Trupa cipriotului Antonis Constantinides a prestat alt joc în meciul din această seară, iar grijile unui eventual eșec au dispărut încă din sfertul 3.

c6Tot BCM U Pitești a început mai bine partida, dar forțele s-au echilibrat rapid, dovada fiind egalitatea consemnată după primul act, 25-25. Energia a revenit la nivelul de apărare care a consacrat-o în acest sezon, adjudecându-și sfertul secund, 28-21. Gorjenii s-au dezlânțuit, producându-se declicul mult așteptat. Troupe&Co. s-au apărat conform planului stabilit, iar contraatacurile s-au întețit odată cu scurgerea timpului. Înainte de ultimul sfert, băieții cipriotului Constantinides aveau deja 15 puncte avans, meciul închizându-se la 89-77 pentru aceștia.

Energia are 2-0 la general și privește cu încredere spre jocurile din Trivale.