Victorie fără emoții în fața Timbei

/ 7 martie 2015
Trupa lui Antonis Constantinides s-a impus fără niciun fel de emoție în deplasarea de la Timișoara, gorjenii câștigând meciul cu Timba, scor 65-98 (17-35, 12-15, 19-27, 17-21).

IMG_2782Energia a început în forță, făcându-și din start meciul ușor. Echipa gorjeană a avut un prim sfert de vis, încheiat cu un scor, 17-35, care i-a dat ocazia lui Constantinides să-și odiheanscă apoi vedetele. Dintre cei 5 titulari, doar grecul Glyniadakis a stat pe teren mai mult de 25 de minute. Troupe a evoluat doar 16 minute, Watson a fost trimis pe teren doar 19 minute, în vreme ce Milosevic a jucat 22, iar Darby 24, Cinstantinides având astfel prilejjul de a-și odihni principalele arme pentru dificila confruntare de marți, din EuroChallenge, cu francezii de la Le Mans.

Dând minute bune tuturor jucătorilor, majoritatea au și reușit să înscrie, doar Bratoloveanu și Aktaș nereușind să marcheze în această partidă. Glyniadakis și Darby au fost cei mai buni marcatori ai întâlnirii cu Timba, de la gazde remarcându-se Miskovic, cu cele 14 puncte înscrise.

Un amănunt interesant, în sfertul patru, Constantinides a jucat minute bune cu cinci jucători români pe teren, trei dintre ei get-beget, Bratoloveanu, Minea și Vlaicu, doi fiind israeliano-români, Karpelesz și Omer.

Timba Timișoara – Energia Târgu Jiu 65-98 (17-35, 12-15, 19-27, 17-21)

Timba: Medgyesi (3), Miskovic (14), Vinson (10), Hall (2), Reljic (8), Filip (10), Andrieș, Csender, Nakic (9), Costa (3), Popov, Mijatovic (6). Antrenor: Bogdan Murărescu.

Energia: Watson (4), Troupe (12), Darby (18), Milosevic (12), Bratoloveanu, Minea (3), Vlaicu (11), Karpelesz (15), Omer (2), Aktaș, Mack (3), Glyniadakis (18). Antrenor: Antonis Constantinides.

Arbitri: Mircea Șerban, Vlad Potra, Alin Dragoș.