CSȘ Târgu Jiu, trei victorii din trei meciuri în grupă

/ 23 mai 2014
Echipa under 16 a CSȘ Târgu Jiu și-a trecut în cont și cea de-a treia victorie la Turneul Final ce se dispută la Târgu Jiu. Învingând cu 86-66 (18-23, 30-18, 26-10, 12-15) pe CSȘ Unirea Iași, echipa gorjeană a terminat Grupa O pe primul loc și va juca în semifinale cu Olimpic Baia Mare.

IMG_0958Partida cu Unirea Iași a început prost pentru gorjeni, dar după ce au pierdut primul sfert au avut puterea de a întoarce jocul în următoarele două sferturi. Sanda, Vlad și Berculescu au fost motoarele revenirii echipei gorjene, care și-a permis în ultimul sfert să joace mai mult cu rezervele, fără a pune în pericol victoria. Camil Berculescu și-a trecut în cont încă un double-double cu 19 puncte și 10 recuperări, Vlad a fost cel mai bun marcator, cu 35 de puncte înscrise, dar MVP-ul meciului a fost moldoveanul Vasile, care a reușit un dublu double-double cu 24 de puncte și 23 de recuperări.

În celălalt meci al grupei, ACS Dan Dacian a învins pe U Mobitelco Cluj cu 75-67, în vreme ce în Grupa P Steaua a terminat prima după ce a învins și pe Mureșul Târgu Mureș cu 67-41, iar Olimpic Baia Mare a încheiat prima fază pe locul secund după ce s-a impus cu 67-56 în fața celor de la 4Sports București.

Sâmbătă sunt programate meciurile semifinale, de la ora 13:00 Unirea Iași va întâlni Steaua în vreme ce la ora 15:00 este programat meciul dintre CSȘ Târgu Jiu și Olimpic Baia Mare, miza fiind calificarea în finala mare a Campionatului Național U16 ce va avea loc în Sala Sporturilor din Târgu Jiu duminică, de la ora 15:00.

CSȘ Târgu Jiu – CSȘ Unirea Iași 86-66 (18-23, 30-18, 26-10, 12-15)

Sala Sporturilor, Târgu Jiu, spectatori: 450

CSȘ Târgu Jiu: Buzuloiu (3), Vlad (35), Rîșniță (1), Berca (2), Tilea, Sanda (20), Ciurea, Homescu (2), Bălcescu (4), Constantinescu, Buju, Beculescu (19). Antrenori: Gabriel Bekeș și Ionuț Berca.

Unirea Iași: Gheorghica, Petrache, Gherasim, Nechifor, Buiciuc (12), Vasile (24), Girbea (20), Chilug (2), craus (2), Cobzaru (6).