Energia Rovinari, debut cu stângul în playoff

/ 25 aprilie 2014

Energia Rovinari nu a mai reuşit acelaşi joc bun ca în semifinalele Cupei României, gorjenii cedând la Ploieşti, scor 91-65 (24-10, 18-22, 30-12, 19-21)

Energia-vs-Asesoft-9-qpr

Întreg jocul a curs doar într-o singură direcţie, CSU Asesoft Ploieşti aflându-se la conducere pe întreaga durată a acestuia. Gorjenii au intrat mai greu în meci, iar după primele zece minute, gazdele aveau deja un avantaj de 14 lungimi. În sfertul secund, Energia a mai redus din ecartul prahovenilor, la pauză, tabela indicând scorul de 42-32. Imediat după pauză, odată cu accidentarea lui Darby, jocul oaspeţilor s-a rupt, iar la finele penultimului sfert, amfitrionii conduceau la o diferenţă de 28 de puncte, scor 72-44. Ultimele zece minute au fost câştigate de olteni, dar fără a mai putea reveni în meci. Scor final : 91-65 (24-10, 18-22, 30-12, 19-21). După această partidă, campioana en-titre are un avantaj de 1-0 în seria cu Energia Rovinari.

Meciul 2 va avea loc mâine, cu începere de la ora 20:00, la această partidă, băieţii lui Radu Stroescu urmând să beneficieze şi de suportul a aproximativ 50 de fani.