Victorie şi calificare în playoff pentru Energia

/ 23 martie 2014

Energia Rovinari a trecut de Steaua CSM Eximbank cu scorul de 68-54 (15-16, 19-12, 13-9, 21-17) după un meci a cărei miză a fost calificarea în playoff.

03Partida a fost una săracă în ceea ce priveşte faza ofensivă, primele puncte ale Energiei venind după trei minute de joc. Sfertul de debut a stat sub semnul echilibrului, după primele zece minute, oaspeţii având un avans minim, scor 16-15. În sfertul secund, gorjenii au reuşit un run de 9-0, iar la jumătatea meciului gazdele conduceau cu şase puncte diferenţă, scor 34-28. Şi în sfertul trei, Energia a reuşit un joc bun în defensivă, oaspeţii având din ce în ce mai multe dificultăti la finalizare, iar după 30 de minute, oltenii conduceau deja la zece puncte diferenţă, scor 47-37. În secvenţa decisivă, băieţii lui Florin Nini au găsit multiple soluţii în atac, lucru ce i-a menţinut pe aceştia în avantaj până la finalul meciului. În urma acestui succes cu scorul de 68-54 (15-16, 19-12, 13-9, 21-17), Energia Rovinari şi-a asigurat un loc în primele opt echipe ale României la baschet masculin.

„A fost un meci foarte important pentru ambele formaţii. Felicit echipa gazdă deoarece aceasta a fost mai coerentă în atac, capitol la care noi am stat dezastros. În niciun caz, arbitrii nu au influenţat soarta partidei. După părerea mea, aceştia au fost cât se poate de corecţi”, Virgil Stănescu – Steaua CSM.

„După această victorie, 99% suntem calificaţi în playoff deoarece în etapa următoare vom juca împotriva  Farului Constanţa, echipă ce nu ne poate pune mari probleme. A fost un meci extrem de greu împotriva principalei candidate la calificarea în playoff. Am pregătit o apărare foarte bună pentru acest joc, iar în această seară s-a văzut. Felicit băieţii pentru acest succes, în special pe Tal Karpelesz, care a făcut un meci cu adevărat mare”, Radu Stroescu – Energia Rovinari.

Energia Rovinari – Steaua CSM Eximbank 68-54 (15-16, 19-12, 13-9, 21-17)

Energia: Watson (11), Troupe (10), Darby (14), Jazvin (9), Karpelesz (12), Milosevic (12), Vlaicu, Tudosă, Alionescu, Ştefan, Aktas, Keerles. Antrenor: Florin Nini.

Steaua: Tudor (3), Bosnjak (3), Durasovic (11), Nyakundi (11), Stănescu (8), Gallimore (18), Paul, Dodoc, Paliciuc, Mangano, Santa, Pavkovic. Antrenor: Niksa Bavcevic.