Victorie mare pentru Energia la Timişoara

/ 3 martie 2014

În urma acestui succes, gorjenii au făcut un pas important spre calificarea în playoff.

5

Energia a intrat mult mai bine în joc decât BC Timişoara, dominând aproape în totalitate prima jumătate a partidei. Băieţii lui Florin Nini au condus şi la 12 puncte diferenţă, dar bănăţenii au reuşit să reducă din ecartul gorjenilor până la pauză, astfel că după 20 de minute de joc, oaspeţii mai aveau doar două puncte avantaj pe tabelă, scor 44-42. În cea de-a doua parte, ambele formaţii s-au succedat la conducere, însă Energia a reuşit să impună ritmul partidei pe finalul acesteia, oltenii fiind mai lucizi în momente decisive decât adversarii. Astfel, la final, tabela indica scorul de 85-78 (16-26, 24-16, 16-19, 22-24)  în favoarea oaspeţilor.

La Energia a debutat şi estonianul Rait Keerles. Acesta a petrecut pe parchet zece minute, dar din păcate nu a reuşit să înscrie pentru noua sa echipă.

BC Timişoara – Energia Rovinari 78- 85 (16-26, 24-16, 16-19, 22-24)

BCT: Jovanovic (22), Andrei (3), Conley (28), Fenn (4), Radulovic (7), Gacesa (12), Vasojevic (2), Milencovici, Filip, Toth, Lăpuşte, Petrişor. Antrenor: Dragan Petricevic.

Energia: Watson (17), Troupe (16), Darby (14), Jazvin (16), Karpelesz (12), Milosevic (10), Keerles, Tudosă, Aktas, Ştefan, Vlaicu, Alionescu. Antrenor: Florin Nini.