Victorie cu forcepsul obținută la Reșița

/ 15 decembrie 2013

Energia a câștigat greu la Reșița, dar succesul cu care a încheiat anul 2013 le oferă băieților lui Liviu Andrieș șansa de a porni în 2014 aproape siguri de prezența în play-off.

energia - resitaLa Reșița, Energia a întâlnit o echipă cu probleme mai mari de efectiv chiar și de cât cele cu care s-a confruntat Liviu Andrieș, gazdele luptând practic fără rezerve, cu doar opt jucători, doi dintre ei fiind portari. Gazdele au condus aproape în permanență: 4-2 în minutul 5, 7-6 în minutul 14, pauza găsindu-i pe elevii lui Aihan Omer cu un avantaj de două goluri, scor 16-14. Lucrurile au mers la fel de prost pentru gorjeni și în prima parte a reprizei secunde. Reșițenii au condus cu 21-20 în minutul 40 și s-au distanțat la trei goluri în  minutul 47, când tabela arăta 25-22. Finalul a fost al Energiei, care a egalat cu 5 minute înainte de final, scor 27-27, și a reușit să se impună cu mari emoții, scor 28-29.

Energia termină anul 2013 pe locul 6 în Liga Națională de handbal masculin, cu 24 de puncte strânse, la fel ca și HC Odorhei, ocupanta locului 5, și la două puncte în spatele lui Dinamo, care este pe locul 4 în clasament. Echipa gorjeană are însă un avantaj mare față de locul 7, ocupat de HC Baia Mare, echipă care a strâns doar 13 puncte, cu 11 mai puțin decât gorjenii, iar meciul ce pare decisiv pentru prezența în play-off a elevilor lui Andrieș va fi chiar prima din 2014, când Energia și HC Baia Mare se vor duela direct, la Târgu Jiu, pe 26 ianuarie.

CS Caraș Severin-Energia Pandurii Tg. Jiu 28-29 (15-13)

Sala Sporturilor, Reșița

CS Caraș Severin: Marocico, Ionescu (portari), Turcu 9 goluri, Stan 8, Grigoraș 5, Starikov 3, Grozăvescu 2, Marta 1. Antrenor: Aihan Omer.

Energia: Antonaru, Șelaru, Juzbasic (portari), Asoltanei 6 goluri, Acatrinei 6, Giotoiu 4, Mledenciu 4, Păiuș 3, Dinescu 3, Apolzan 2, Liberț 1. Antrenor: Liviu Andrieș.