Final de an trist pentru echipele gorjene din Liga a 3-a

/ 29 noiembrie 2013

Ultima etapă ce se dispută în 2013 la nivelul ligii a 3-a a fost una fără rezultate pozitive pentru echipele gorjene ce au evoluat, Pandurii II fiind obligată să stea, târgujienii având inițial meci cu Minerul Mătăsari, echipă care nu a mai luat startul în competiție în această vară.

IMG_9333Jiul Rovinari a pierdut startul și finalul de meci la Hunedoara, cu echipa aflată în urmărierea liderului seriei. FC Hunedoara a marcat în minutul 4 prin Pepenar, iar Uibariu a stabilit scorul final în al doilea minut de prelungiri. Cu acest nou eșec, Jiul Rovinari iernează în afara locurilor de play-off, pe locul 7, la două puncte distanță de ultima echipă care ar prinde play-off-ul dacă acum se încheia sezonul regulat.

Nici Știința Turceni nu a avut mai mult noroc, elevii lui Viorel Cojocaru s-au confruntat în deplasare cu echipa de pe locul 2, Nova Mama Mia Becicherecul Mic. Știința Turceni a făcut o primă repriză bună, reușind să mențină scorul alb, dar a cedat imediat după reluare, Magdaş marcând în minutul 48 pentru gazde. Mohora a reaprins speranțele gorjenilor în  minutul 55, dar Silaghi, în minutul 64, și Hodiş, în minutul 73, au marcat pentru victoria gazdelor cu 3-1.

Clasamentul Ligii a 3-a, seria a IV-a:

1. FC Caransebeș   14        11        1          2          30-10  34
2. Nova Mama Mia   13        8          3          2          24-9    27
3. FC Hunedoara     13        9          0          4          19-10  27
4. Millenium Giarmata         13        7          4          2          20-13  25
5. Pandurii II Târgu Jiu       13        6          4          3          15-9    22
6. Vulturii Lugoj        14        6          2          6          29-22  20
7. Jiul Rovinari         14        4          6          4          22-17  18
8. Muncitorul Reșița            14        4          3          7          25-21  15
9. Știința Turceni      14        4          2          8          16-31  14
10. AFCM Reșița      14        3          1          10        8-27    10
11. FC Avrig              14        0          0          14        12-50    0