Final de tur în Liga a 3-a

/ 2 noiembrie 2013

Turul s-a încheiat pentru echipele gorjene din Liga a 3-a, însă sezonul de toamnă continuă cu încă cinci etape din retur, asta pentru că în acest an campionatul se joacă în sistemul play-off / play-out.

trofin cu pandurii IIJiul Rovinari și-a revenit după o perioadă mai puțin fastă și a legat două victorii consecutive învingând fără drept de apel la Lupac pe Muncitorul Reșița cu scorul de 5-3 după ce la pauză gorjenii conduceau cu 4-0. „Am cam terminat benzina la pauză, e drept, dar trebuie avut în vedere și faptul că am plecat de acasă în ziua jocului, fiind pe drumuri de la 5:30. În repriza a doua am făcut și unele schimbări care nu au dat rezultatele scontate. Sunt nemulțumit de unii jucători care vin de pe bancă, au pretenții de a juca sau chiar de a fi titulari, dar când le dau șansa de a juca nu profită de ea. E bine că am învins și că am încheiat turul în poziție de play-off”, a declarat Cătălin Trofin. Antrenorul Jiului a intrat din nou în teren și a făcut-o cu folos, Trofin fiind marcatorul a două goluri în meciul cu Muncitorul, celelalte goluri fiind semnate de Popescu, Stegaru și Cîrciumaru.

Pandurii II Târgu Jiu a ratat șansa de a lua fața celor de la Giarmata în clasament, însă meciul direct cu echipa care a terminat turul pe locul 4 în seria a IV-a, disputat la Târgu Jiu, s-a încheiat fără gol înscris, așa că elevii lui Bobi Staicu trebuie să se mulțumească cu locul 5 la finalul primei părți a sezonului regulat. Dealtfel, ca și Jiul Rovinari, și Pandurii II este o victimă a rezultatelor de egalitate, punctajele celor două echipe gorjene fiind serios afectate de numărul mare al meciurilor nedecise, patru pentru Pandurii II și cinci pentru Jiul.

Nou promovată în Liga a 3-a, Știința Turceni rămâne la finele primei părți a sezonului regulat cu doar 7 puncte, acumulate în urma a două victorii și a unui rezultat de egalitate, în etapa a XI-a pierzând cu 4-2 în deplasarea de la Vulturii Lugoj. Gorjenii au condus la pauză cu 2-1 după ce Schinteie și Mohora reușiseră să întoarcă scorul, însă gazdele au revenit în repriza secundă și și-au adjudecat cele trei puncte.

Clasamentul Ligii a 3-a, seria a IV-a:
1. FC Caransebeș              10        8          0          2          19-9    24
2. FC Hunedoara               10        8          0          2          15-5    24
3. Nova Mama Mia             10        5          3          2          18-8    18
4. Millenium Giarmata         10        5          3          2          16-11  18
5. Pandurii II Târgu Jiu       10        4          4          2          12-6    16
6. Jiul Rovinari                  10        3          5          2          15-10  14
7. Vulturii Lugoj                10        4          2          4          18-15  14
8. AFCM Reșița                 10        3          1          6          7-16    10
9. Muncitorul Reșița           10        2          3          5          17-16  9
10. Știința Turceni             10        2          1          7          8-24    7
11. FC Avrig                      10        0          0          10        8-32    0