Energia, victorioasă pe Bega

/ 21 octombrie 2013

Energia Rovinari a reușit să se impună fără probleme în deplasarea de la Timișoara unde a întâlnit Timba, elevii lui Florin Nini impunându-se cu 70-87 (25-22, 17-25, 15-21, 13-19).

IMG_9087Echipa gorjeană a început greoi, gazdele s-au ținut tare și au câștigat primul sfert, scor 25-21, însă Energia și-a valorificat atuurile în celelalte 30 de minute de joc și nu a dat adversarei nicio șansă, controlând autoritar jocul sub panou, adică exact acolo unde pierduse ultimele partide. Darby a fost din nou cel mai bun marcator, cu 25 de puncte reușite, Watson a fost al doilea cu 17 puncte, iar Karpelesz și-a trecut în cont 14 puncte. Reinke, deși a jucat doar 18 minute și jumătate, a fost aproape de un double double, cu 8 puncte și 12 recuperări, însă procentajul său la aruncările de două puncte a fost unul modest, de doar 40%, „întrecut” fiind la acest capitol doar de Vlaicu, cel care a transformat doar două din cele șapte aruncări avute.

Timba Timișoara – Energia Rovinari 70-87 (25-22, 17-25, 15-21, 13-19)

Sala „Constantin Jude”, Timișoara, spectatori: 500

Timba: Păcurariu, Popa, Mihuți, Bridgewaters (8), Costa, Lawrence (20), Delk (18), Czmor, Andrieș, Tasic (14), Florveus (8), Pătru (2). Antrenor: Bogdan Murărescu.

Energia: Watson (17), Troupe (6), Gliga, Darby (25), Roșu, Kakaroudis (10), Vlaicu (7), Djapa, Alionescu, Karpelesz (14), Reinke (8), Aktaș. Antrenor: Florin Nini.

Arbitri: Fabiana Martinescu, Laszlo Bukuresti, Ciocan Ciprian.