Energia, învingătoare la Memorialul „Gheorghe Davițoiu”

/ 7 septembrie 2013

Energi a câștigat fără probleme turneul pe care l-a organizat în memoria celui care a pus bazele handbalului de performanță în Gorj, profesorul Gheorghe Davițoiu. Trupa lui Liviu Andrieș s-a impus și în al doilea meci pe care l-a disputat, scor 36-32 (20-19) cu CSS Călărași.

IMG_0286În primul meci al zilei de sâmbătă, CSS Călărași s-a impus categoric, scor 33-22 (16-11), în fața celor de la Minaur Baia Mare, așa că ultima partidă a turneului a fost și finala acestuia.

Prima repriză a meciului cu echipa călărășeană a fost foarte echilibrată, Energia a condus în primele 15 de minute, însă oaspeții au revenit și au preluat conducerea, scor 10-11 în minutul 16. CSS Călărași a condus și la două goluri, 17-19 în minutul 28, dar finalul reprizei a aparținut Energiei, care a intrat la pauză în avantaj, 20-19.

Repriza a doua a fost la discreția Energiei, care a condus cu 29-23 și 35-28, dar pe final Andrieș a introdus și rezervele care au șanse mici de a evolua în meciurile oficiale și, cu doi juniori în teren, gazdele au permis echipei din Călărași să se apropie, tabela indicând la finele celor 60 de minute de joc scorul de 36-32.

La final, gazdele au oferit trofee, locul 1 la Turneul Memorial „Gheorghe Davițoiu” fiind ocupat de Energia, locul 2 revenindu-le celor de la CSS Călărași. Cel mai bun portar al turneului a fost desemnat Cristian Antonaru, de la Energia, tot de la gazde venind și cel mai bun jucător al turneului, Cosmin Liberț. Și pentru titlul de golgheter a fost nominalizat tot un jucător al Energiei, Florin Acatrinei, însă acesta a fost doar al patrulea marcator al turneului, cu 11 reușite. Cei mai buni marcatori au fost, conform foilor de joc, Asoltanei (Energia) și Roșca (CSS Călărași), cu câte 15 goluri fiecare, călărășeanul Roman având și el mai multe goluri înscrise decât Acatrinei, pivotul dorit și de Energia marcând 13 goluri în cele două partide jucate la Târgu Jiu în Turneul Memorial „Gheorghe Davițoiu”.