Sporting Braga – Pandurii Târgu Jiu 0-2 (0-1) – LIVE TEXT – Rezultat final

/ 29 august 2013

Vrem o minune, iar Braga poate deveni orașul în care Pandurii are șansa de a scrie cu adevărat istorie, grupele Europa League reprezentând „masa bogaților”. După un nedrept 0-1 în turul disputat la Cluj Napoca în urmă cu o săptămână, Pandurii a luat drumul Portugaliei cu gândul de a-și lua revanșa, de a învinge la Braga și de a merge în grupele Europa League. Este greu, o spun cei de la Pandurii, dar nimeni nu poate interzice un vis, așa că gorjenii speră la o minune.

IMG_8943O parte din conducerea Pandurilor a luat la primele ore ale dimineții drumul Fatimei, un important loc de pelerinaj pentru credincioșii din toată lumea. Marin Condescu și-a dus echipa în cantonament în Portugalia în 2008, atunci când Pandurii era într-o situație deficilă în clasament, iar Fatima a fost unul dintre locurile în care i-a dus pentru relaxare și rugăciune. Atunci Pandurii a beneficiat din plin de harul Divin și, după un retur de senzație, s-a salvat de la retrogradare, iar Condescu nu a uitat să invoce Fatima drept unul dintre factorii care au contribuit la acea minune.

Portarul Mingote, născut la circa 20 de km de Porto și la 70 de km Braga, va apăra la Braga în fața familiei, 20 portughezi fiind astăzi suporteri ai Pandurilor. Aceștia au venit în tribune cu fulare ale Pandurilor și cu tricouri primite de-a lungul timpului din partea portarului echipei gorjene, dar și cu două bannere. Unul pe care scrie „Forca Pandurii”, care nu mai are nevoie de nicio treducere, iar pe cel de-al doilea stă scris: „Rio Meao apoia Mingote”, adică Rio Meao îl susține pe Mingote, Rio Meao fiind localitatea natală a lui Pedro Mingote.

În zona românească din tribuna de pe Estadio AXA a apărut un nou banner, însă este vorba de unul de susținere a Rapidului: „Rapid nu moare!”. A fost adus de doi romîni din Lisabona, care lucrează la Ambasadă și care vor susține, în mod evident, Pandurii în această seară.

Sporting Braga – Pandurii Târgu Jiu 0-2 (0-1)

Stadion „AXA”, spectatori: 12.312

Braga: Eduardo – Baiano, Coelho, Aderlan Santos, Joaozinho – Ruben Micael, Mauro, Luiz Carlos – Alan (min. 65 Agra), Edinho (min. 65 Pardo), Yazalde (min. 81 Eder). Antrenor: Jesualdo Ferreira.

Cartonașe galbene: Baiano (min. 28), Aderlan Santos (min. 29, Luiz Carlos (min. 74)

Pandurii: Mingote – Ungurușan, da Silva, Christou, Momcilovic – Anton, Breeveld – Buleică (min. 119 Mamele), Eric (min. 70 Cristea), Nicoară (min. 84 Ciucur) – Matulevicius. Antrenor: Cristi Pustai.

Cartonașe galbene: da Silva (min. 36), Ungurușan (min. 68), Nicoară (min. 79), Christou (min. 105)

Arbitri: Liran Liany – Shabtai Nahmias, Oren Bornshtein.

Filmul meciului:

Min. 1: Pandurii joacă în albastru complet, iar Braga în tricouri roșii și șorturi albe.

Min. 8: Braga este cea care are posesia, dar Pandurii se ține bine în apărare.

Min. 12: Pandurii este mai curajoasă și mai prezentă în jumătatea adversă în ultimele minute.

Min. 14: Luiz Carlos a șutat de la circa 30 de metri, însă balonul a trecut mult pe lângă poartă.

Min. 15: GOOOOOOOOOOOOL PANDURII! Momcilovic a centrat bine de pe stânga, Buleică a reluat cu capul din 7-8 metri și a deschis scorul!

Min. 20: Braga forțează egalarea, dar Pandurii se apără bine.

Min. 26: Eric șutează din lovitură liberă de la aproape 30 de metri, lateral stânga, dar o face peste poarta lui Eduardo.

Min. 29: Matulevicius a deviat o minge pe lângă Aderlan Santos și putea merge singur spre poarta celor de la Braga, dar a fost faultat de portughez. Matulevicius părăsește terenul pe targă, iar Aderlan Santos ia cartonașul galben.

Min. 34: Braga este descumpănită, încearcă să atace, dar fără luciditate și pierde mingi ușoare.

Min. 35: Eric centrează din corner, Christou reia cu capul, dar mingea trece peste poartă.

Min. 40: Baiano a centrat în fața porții pandure, Yazalde a reluat defectuos din 5-6 metri și mingea a trecut pe lângă poartă.

Min. 43: Nicoară încearcă să-l surprindă pe Eduardo cu un șut de la distanță, dar mingea a trecut peste poartă.

Min. 44: Alan șutează puternic, dar mingea trece pe lângă poartă.

Min. 45: 1 minute de prelungire pentru prima repriză. Fanii Pandurilor domină fundalul sonor pe Estadio AXA din Braga deși sunt 12.000 de portughezi în tribună.

Min. 45+1: Matulevicius scapă singur spre poarta celor de la Braga, dar este blocat în ultimul moment.

Min. 47: Nicoară a centrat de pe stânga, Buleică a întors în careul portughezilor, dar mingea n-a ajuns la Eric.

Min. 49: Mingote a scos de sub transversală după o lovitură liberă executată de Edinho.

Min. 51: Yazalde reia mult peste poartă din 12 metri după un atac prelungit al gazdelor.

Min. 54: Ruben Micaels șutează puternic din afara careului, mingea trece peste poartă.

Min. 55: Alan șutează puternic din interiorul careului, dar Mingote reține în doi timpi.

Min. 55: Buleică șutează și el, dar Eduardo a reținut.

Min. 57: Edinho șutează pe lângă poarta lui Mingote.

Min. 59: Edinho reia cu capul din 6 metri după o centrare de pe stânga, mingea trece pe lângă poarta lui Mingote.

Min. 61: Ruben Micael șutează de la 18 metri, mingea trece peste poarta pandură.

Min. 63: Se joacă pe contre. Pandurii a înțeles că trebuie să fie mai prezentă în jumătatea adversă.

Min. 64: Aderlan Santo sreia cu capul pe lângă poarta lui Mingote.

Min. 69: Pardo trimite o torpilă peste poarta lui Mingote.

Min. 74: Braga atacă în valuri, dar Pandurii se descurcă în apărare.

Min. 80: Eder de la gazde se pregătește să intre pe teren, acesta revenind într-un meci oficial după o pauză de șase luni.

Min. 82: Eder reia periculos cu capul din 8-9 metri, dar mingea trece puțin pe lângă poartă.

Min. 85: Meciul se îndreaptă spre prelungiri, Pandurii conduc la Braga cu același scor cu care au pierdut în tur la Cluj.

Min. 87: După ce au forțat în ultimele minute, portughezii au cedat ritmul și așteaptă și ei prelungirile.

Min. 90+4: Ruben Micael reia periculos din interiorul careului, dar o face pe lângă poarta lui Mingote.

Meciul intră în prelungiri. Pandurii are deja o victorie la Braga, dar poate obține mai mult, calificarea!

Min. 91: Meciul s-a reluat. Se joacă prelungiri, două reprize a câte 15 minute. Dacă nimeni nu va înscrie, se vor executa lovituri de departajare.

Min. 95: Ciucur șutează de la 18 metri, lateral stânga, Eduardo reține.

Min. 96: Mare ocazie pentru Braga, dar da Silva îl blocehază in-extremis pe Eder la 3-4 metri de poartă.

Min. 99: Cele două echipe par epuizate și sunt extrem de prudente.

Min. 102: Agra șutează de la 28 de metri, dar o face pe lângă poartă.

Min. 103: Eder reia cu capul pe lângă poartă.

Min. 104: Matulevicius șutează de la 18 metri, dar o face prost, mult pe lângă buturi.

Min. 105: Prima repriză de prelungiri s-a încheiat. Echipele schimbă terenurile și vor urma ultimele 15 minute de joc pe Estadio AXA din Braga.

Min. 107: Christou îl scapă pe Eder, acesta șutează puternic din interiorul careului, dar bara se opune egalării. Pandurii are noroc la această fază. Galeria Pandurilor a reacționat și îi încurajează pe gorjeni.

Min. 108: Mare ocazie pentru Pandurii, Ciucur șutează și el în bară!

Min. 109: Eder reia cu capul pe lângă poartă o centrare a lui Ruben Micael.

Min. 112: Ruben Micael se prăbușește în afara terenului. Acuză crampe, este posibil să nu poată continua meciul. Braga a făcut toate schimbările, Pandurii mai are una.

Min. 114: Ruben Micael a revenit pe teren, a șutat periculos, dar mingea a fost respinsă în corner.

Min. 116: GOOOOOOOOOOOOOOOOL PANDURII!!! Ciucur șutează senzațional și face ca tabela să arate Braga – Pandurii 0-2. Tribuna vibrează sub scandarea: Pandurii, hai Pandurii, ole, ole, oleee!!!

Min. 119: un minut până la grupe! În tribună se strigă ROMÂNIA!

Min. 120: un minut de prelungiri la prelungiri!