Jiul Rovinari s-a impus în derby-ul gorjean din Liga a III-a

/ 7 aprilie 2013

Trupa lui Cătălin Trofin a reușit să se impună în deplasarea de la Târgu Jiu, contra celor de la Pandurii II în derby-ul gorjean al rundei din seria a IV-a a Ligii a III-a.

jiul - pandurii II - davitoiu-lupuJiul Rovinari a câștigat la limită, scor 1-0, la fel cum o făcuse și în celelalte două deplasări din sezonul de primăvară, și se menține pe locul 2 în serie, Pandurii II cedând odată cu partida și locul de pe podium. Calotă a fost cel care a înscris unicul gol de la Târgu Jiu într-o partidă echilibrată, cu un plus pentru oaspeți la capitolul ocazii clare de gol, gazdele punând în pericol poarta Jiului doar în ultimele 10 minute de joc, Golea fiind în două rânduri în fața golului egalizator.

Minerul Motru și-a continuat drumul spre liga secundă, victoria de pe teren propriu, 3-1 cu FCM Reșița menținându-le gorjenilor avansul față de contracandidate. Chirea a făcut 2-0 cu o dublă rapidă, înainte de scurgerea unui sfert de oră de joc, dar Beloescu a înscris înaintea pauzei, iar suspansul s-a prelungit până la reușita lui Marius Laurențiu, care a consfințit victoria gazdelor.

Minerul Mătăsari rămâne datoare la capitolul puncte acumulate în retur, golul rapid încasat la Giarmata a rămas și singurul al întâlnirii, așa că trupa lui Ardeoiu s-a întors cu tolba goală și din această deplasare.

*************************

Pandurii II Târgu Jiu – Jiul Rovinari 0-1 (0-1)

Teren sintetic, Târgu Jiu

Pandurii II: Bănică – Dobroiu (min. 30 I. Constantin), Băița, Chibulcutean, Popete (min. 75 Golea) – Găman (min. 51 Al. Dan), Pițian (min. 63 Cocină) – Lupu, Unguru, Fărcășanu – Vlăduți. Antrenor: Claudiu Mocioi.

Jiul: Turianu – Trașcă, Lăcătușu, Ahrițculesei, Neacșu (min. 85 Vozaru) – Tudorache, Popescu, Calotă (min. 46 Stegaru), Davițoiu – Văcaru (min. 90 Manea), Zamfir. Antrenor: Cătălin Trofin.

0-1, min. 4, Calotă a reluat în gol o centrare din corner deschizând scorul.

Minerul Motru – FCM Reșița 3-1 (2-1)

Stadion „Minerul”, Motru

Minerul: Trică – Iclănzan (min. 88 Rogoveanu), Dicu (min. 47 Hanu), Nueleanu, C. Laurențiu – Ștefan, M. Laurențiu, Șoo, Răduca – Chirea (min. 82 Stănescu), Cernica (min. 70 Stoenac). Antrenor: Ștefan Nanu.

1-0, min. 3, Chirea a deschis scorul cu un șut în diagonală, la colțul lung, în vinclul porții adverse.

2-0, min. 14, Chirea a majorat scorul cu un șut la colțul lung, pe jos, pe sub port

Rul oaspeților.

2-1, min. 38, Beloescu a împins balonul în plasă din interiorul careului.

3-1, min. 74, Marius Laurențiu a trimis cu latul, la colțul lung, după un corner al minerilor.

Millenium Giarmata – Minerul Mătăsari 1-0 (1-0)

Stadion „Nicu Moraru”, Giarmata

Millenium: Țurcaș – Rosenblum, Hecsko, Oneț, Dancia – Leucă (min. 70 Bungău), Zaluschi – Marcu, Corlățean (min. 65 Moroșan), Tăbăcaru (min. 85 Szalkai) – Gideon (min. 80 Furdean)

Minerul: Barbu – Scînteie, Sava, Roman, Pîrvu – Vlăduț (min. 80 Stoian), Sandu (min. 80 Ștoiu) – Nicolovici (min. 78 Mohora), Clipici, Dinu (min. 68 Ciocioană) – Turcin. Antrenor: Victor Ardeoiu.

1-0, min. 3, Gideon a înscris cu o lovitură de cap din 6 metri, după o lovitură liberă și un fault asupra lui Sava nesancționat.