Handbaliștii Energiei, încă un eșec acasă – UPDATE

/ 23 februarie 2013

Energia Pandurii Târgu Jiu contabilizează încă un eșec după ce a pierdut pe teren propriu și meciul cu Poli Timișoara cu scorul de 20-21 (11-10).

giotoiu timisoaraCele două echipe și-au împărțit perioadele de dominare, însă mai mereu oaspeții au fost în avantaj, Energia alergând după egalare. De la 7-9 în minutul 23, Energia a condus cu 11-9 și a intrat la cabine cu un avantaj minim după ce Timmișoara a înscris prin Fenici ultimul gol al primei reprize, scor 11-10 la capătul primelor 30 de minute.

Echilibrul s-a menținut și în prima jumătate a reprizei secunde, Energia având același avantaj în minutul 36, scor 14-13, însă a urmat dezastrul. Oaspeții au marcat cinci goluri consecutive în cinci minute și echilibrul pe tabelă s-a rupt, scorul devenind 14-18, iar, în minutul 47, Timișoara a condus chiar cu 15-20. Finalul a aparținut Energiei, care  a avut ăn ultimele 13 minute un scor de 5-1, insuficient însă și pentru a obține măcar un singur punct, scorul final fiind stabilit la 20-21 în minutul 57, ultimele 3 minute de joc neaducând nimic nou pe tabelă.

Interii Roșca, Păiuș și Vali Popescu au terminat fără a înscrie nici măcar un gol, în vreme ce Șandru și Dragnea au strâns câte două reușite, iar Ionuț Mazilu una singură. Principalul marcator al Energiei a fost Mledenciu, cu șase goluri, dar patru dintre acestea au venit de la 7 metri, așa că, după un asemenea meci și acest rezultat este imposibil ca vreunul dintre jucători să primească vreo apreciere.

Handbaliștii echipei gorjene promiseseră conducerii trei victorii consecutive după eșecul de la Suceava, însă cum a venit și această înfrângere, este de așteptat ca oficialii Energiei să treacă și la sancțiuni.