Eșec usturător al Energiei în fața moldovenilor

/ 6 februarie 2013

Elevii lui Liviu Andrieș au avut energie doar pentru circa 40 de minute în meciul cu Știința Dedeman Bacău, finalul fiind tranșat extrem de clar în favoarea lor de către oaspeți, care au câștigat detașat, scor 24-34 (14-14).

faza handbal bacau          Partida a început sub semnul echilibrului și încrâncenarea duelurilor a menținut acest echilibru mare parte din meci. Poarta echipei gorjene a fost ca și inexistentă, Jelovcan având în primele 30 de minute doar două intervenții, de partea cealaltă, Tevzadze parând 10 aruncări ale gazdelor, însă tabela arăta la pauză un scor egal, asta datorită unei apărări destul de ferme a Energiei. În repriza secundă lucrurile s-au schimbat, Energia a pierdut din turație, acțiunile de atac s-au purtat haotic, iar apărarea a fost sublimă, dar a lipsit cu desăvârșire, astfel că echipa moldavă a avut un galop de sănătate ce i-a adus un succes nescontat de ușor și de detașat.

Omul meciului a fost desemnat portarul oaspeților, Tevzadze, cel mai bun marcator a venit tot din tabăra moldoveană, Bondar având 9 reușite, în vreme ce pentru Energia cele mai multe goluri le-au reușit Asoltanei și Mledenciu, câte 4 fiecare.

Energia Pandurii Târgu Jiu – Știința Dedeman Bacău 24-34 (14-14)

Sala Sporturilor, Târgu Jiu, spectatori: 800

Energia: Jelovcan, Rădulescu, Motoi, Păiuș (3), V. Popescu, Roșca (1), Asoltanei (4), Ilieș (2), Enache, Șandru (1), Giotoiu (2), A. Popescu (3), Mazilu (2), Mledenciu (4), Dragnea (2). Antrenor: Liviu Andrieș.

Știința: Tevzadze, Liszkai, Inacu (2), Rotaru (5), Bondar (9), Ramba (4), Manea (1), Moya, Grigoraș,Ghiță (5), B. Voica (1), Da Silva (1), Dospinescu (1), Georgescu (1), Păunică (3), Novanc (1). Antrenor: Eliodor Voica.

Arbitri: Claudiu Beclean, Valentin Călina.