Energia, eșec în lupta pentru play-off

/ 2 februarie 2013

Trupa lui Nikolic a fost aproape de o victorie, cât o calificare în play-off la Mediaș, însă echipa gazdă a reușit în cele din urmă victoria, scor 75-71 (17-24, 22-20, 20-10, 16-17).

steffel gaz metan mediasEnergia a intrat excelent în meci, astfel, după primele trei minute de joc, aceasta avea un avantaj de șapte puncte, 5-12. Primul sfert s-a încheiat sub semnul dominației gorjenilor, tabela după primul sfert arătând același avantaj de șapte puncte,17-24.

Gazdele au avut un prim moment de conducere, când, după patru minute de joc din sfertul doi, aceștia conduceau la limită, 30-29. După minute bune când cele două echipe s-au succedat la conducere, Energia a încheiat și sfertul secund în avantaj după un coș în ultima secundă al lui Milan Janjusevic, scor 39-44, astfel oaspeții dădeau impresia că pot produce o a doua surpriză după cea cu Asesoft.

După pauză lucrurile s-au înrăutățit pentru Energia, ardelenii reușind desprinderea la 58-50, după mai multe mingi pierdute de jucatorii lui Nikolic. Pe rând Darby, respectiv Wisseh negăsind soluții pentru a introduce mingea în coș, după alte 10 minute, tabela fiind de această dată de partea gazdelor, scor 59 -54.

Ultima pauză a fost și cea mai încinsă, Slobodan Nikolic pierzându-și cumpătul datorită jocului nu tocmai bun al echipei sale. Elevii săi nu s-au neregăsit însă nici în sfertul decisiv, în minutul 36, Gaz Metan, înreginstrând cea mai mare diferență a meciului, 70-60. Totuși, Wisseh a încercat să păstreze Energia în meci printr-un coș de trei puncte, iar după două atacuri eșuate ale gazdelor, în ultimul minut, Energia reușea să remonteze din ecart și să fie la doar patru puncte în spatele Mediașului, scor 75-71. Toate speranțele s-au năruit cu 17 secunde înainte de final, când arbitrii au fluierat abatere de pas la capitanul Energiei, Viorel Mocanu, scorul final rămânând nemodificat în ultimele secunde, 75-71, un rezulat care îi conferă un avantaj clar celor de la Gaz Metan în fata Energiei, în lupta pentru playoff.

Remarcații din tabara ardeleniilor au fost Zoran Krstanovic și Andrei Mandache, cu 17 puncte, respectiv 15 puncte. De cealaltă parte, cel mai bun om al Energiei a fost Louis Darby cu 22 de puncte, un alt jucător care a dus greul pentru echipa lui Nikolic, a fost Jaytornah Wisseh, cu 16 în dreptul punctelor.