Energia se impune în deplasare la CSM București

/ 30 noiembrie 2012

Energia Rovinari a reușit o prestație foarte bună în deplasarea de la Arena de Baschet, acolo unde a învins pe CSM București cu 88-96 (20-29, 22-27, 26-24, 20-16).

Trupa lui Slobodan Nikolic a început foarte bine partida de la București și la pauză avea deja un avantaj important, de 14 puncte. Jucătorii Energiei au știut să gestioneze foarte bine acest avantaj luat în primele 20 de minute de joc și, chiar dacă au cedat următoarele două sferturi, au făcut-o la diferențe care nu i-au pus în pericol victoria, una meritată atâta vreme cât echipa gorjeană a condus clar din primul și până în ultimul minut de joc.

Darby și Steffel au terminat meciul cu câte 20 de puncte, pivotul ceh semnând un double-double cu 11 recuperări, însă demnă de menționat este și prestația lui Flavius Lăpuște, care și-a trecut în cont 16 puncte în această partidă. Cel mai bun marcator al întâlnirii l-a dat însă echipa gazdă, pentru care Martinic a marcat nu mai puțin de 28 de puncte.

Săptămâna viitoare, miercuri, de la ora 19:00, Energia va juca pe teren propiu cu SCM U Craiova.

CSM București – Energia Rovinari 88-96 (20-29, 22-27, 26-24, 20-16)

Arena de Baschet, București

CSM: Boian, Martinic (28), Kandic (12), Șanta, Bosnjak, Shephard (22), Fometescu, Căruțașu (12), Sir (5), Urucatu, Stănescu, Pupovic (9). Antrenor: Hristu Șapera.

Energia: Atanackovic (14), Gliga, Darby (20), Roșu, Bratoloveanu, Lăpuște (16), Steffel (20), Giles (5), Nikolic (14), Vujacic (5), Alionescu (2). Antrenor: Slobodan Nikolic.

Arbitri: Doru Viași, Marius Ciulin, Alin Roșu.