Nou eșec usturător în fața câinilor

/ 1 octombrie 2012

Pandurii n-a făcut față presiunii de pe Național Arena și a capotat rapid în confruntarea cu Dinamo, bucureștenii câștigând cu un sec 3-0 (1-0).

Scorul a fost deschis de Curtean după un călcâi al lui Boubacar, care a făcut șah-mat apărarea Pandurilor, Curtean punctând și el și la capitolul artistic prin frumusețea șutului expediat la colțul lung în minutul 6. Matulevicius și Viera au avut ocazia egalării în minutul 13, dar Naumovski și bara s-au opus. Grigoraș junior și-a bătut și el joc de o bună oportunitate șutând slab după o lansare bună pe partea dreaptă, apoi finalul de repriză aparținând gazdelor, care au irosit și ei trei ocazii imense prin Curtean, Nica și Matei.

După pauză, Pandurii a mai beneficiat de două ocazii de a intra în joc, Pulhac respingând în corner din fața lui matulevicius, iar Grigoraș junior șutând în plasa laterală din colțul careului mic în minutul 49. Alexe a majorat diferența de pe tabelă cu un șut de la 18 metri, la colțul scurt, în vreme ce echipa gorjeană s-a lovit de Naumovski, imperial la șuturile lui Grigoraș și Maxim din minutul 61. Dănciulescu și-a onorat a 490-a prezență în liga 1 cu un gol care a închis meciul, „Corbul” ajungând la borna 210 în ceea ce privește golurile înscrise în porțile adversarilor din primul eșalon din România.

Dinamo București – Pandurii Târgu Jiu 3-0 (1-0)

Stadion „Național Arena”, spectatori: 9.000

Dinamo: Naumovski – Nica, Luchin, D. Grigore, Pulhac – C. Matei (min. 73 Rus), C. Munteanu, Boubacar – Curtean, Dănciulescu (min. 82 S. Filip), Alexe (min. 69 Țucudean). Antrenor: Dario Bonetti.

Cartonașe galbene: Nica (min. 38), Pulhac (min. 56), Dănciulescu (min. 67)

Pandurii: Lazar – Ungurușan (min. 54 Pleașcă), Viera, Mamele, Vlad – Voiculeț, Nistor, Răduț (min. 74 Boutadjine) – Al. Grigoraș, Matulevicius (min. 58 Ibeh), Maxim. Antrenor: Petre Grigoraș.

Cartonaș galben: Viera (min. 35)

Arbitri: Sebastian Colțescu – Vasile Avram, Marius Nicoară.

1-0, min. 6, Curtean cu un șut la colțul lung de la marginea careului de 16 metri.

2-0, min. 57, Alexe cu un șut la colțul scurt de la 18 metri

3-0, min. 77, Dănciulescu a luat o minge de la 19 metri, a pătruns în careu și a șutat la colțul lung.

11 Comentarii până acum

• gabi spune:

Grigorasssssss…ia-ne un portar oricare si din C dar care sa nu-i tremure chilotii cand ataca echipa adversa!Am zis de Mingote ca e comisar ,dar asta Lazar, e supercomisar!Maxim a inceput sa se creada Messi si numai joaca nimic,Lu`Radut i se rupe ca el la vara se intoarce la Steaua ,iar restul se cred ca sunt Barcelona…La cap,la psicul jucatorilor trebuie umblat,ca la pregatirea fizica stau mai bine!Poate-si revin cu Bistrita ,dar ma indoiesc!

• relu14 spune:

dupa meciul de aseara,am rupt si am aruncat abonamentul…la ce sa il mai tin?ce pot sa mai vad?o echipa obosita,care mereu se vaita ca nu poate juca pe stadioanele mari deoarece e presiunea publicului prea mare si le tremura chilotii…am crezut ca la petrolul a fost o intamplare,dar acum m-au convins ca nu…parerea mea este ca interesul lor este de a ajuta steaua sa ia campionatul…unele meciuri sunt asa de CIUDATE incat nu poti sa mai zici nimic…o echipa cu un joc de pase zdrobitor,aseara nu era in stare sa lege mai mult de doua pase consecutive…oare care sa fie explicatia?sa credem ca jucati ,,pe bune”intotdeauna?greu de crezut!!!poate ca sunt un pic prea suparat,dar meciurile cu petrolul si dinamo asa s-au vazut…daca voi jucati pe pofte atunci ar trebui ca si noi,spectatorii sa venim la stadion tot pe pofte…poate asa s-ar crea o normalitate…

• dan spune:

nu putem emite pretentii pe faza ofensiva fara atacanti.Pai daca asteptam sa dea gol matulevicius,ibeh sau grigoras junior inseamna ca deja cerem prea mult.Batin nu era bun ca isi creea ocazii de gol,in schimb de la matulevicius sau grigoras junior ce asteptari sa avem.Am decazut atat de rau incat orice vicorie la bistrita sau cu steaua ,nu ne mai incalzeste pt ca am vazut ce poate aceasta echipa.

Ma uit la reluarile golurilor primite de Lazar si pot sa spun sincer ca avem un PORTAR SLAB!La toate cele 3 goluri au fost greseli dae marcaj al fundasilor,dar golurile cel putin golul 1 si 2 erau parabile!Lazar are greseli de apreciere a balonului si atunci cand anticipeaza un sut al unui atacant elisi face elan?!Asa a procedat si la primul gol de la Ploiesti!Gol pe coltul scurt,gol de portar,gol Alexe si la Ploiesti primul gol.Oare Grigoras nu vede ca asta nu e portar de Liga 1?

• Eu spune:

Ce sa mai nea dominat dinamo la toate capitolele..cu matulevicius nu avem nici o sansa..ne mai ia si la misto dinamo ii baga in teren ala de 19 ani si celelalt 18..nu stiu cum ii cheama..La noi numai e nimeni a adus toate rasurile..copii nostri iam dat la echipa 2a sau in alte parti..rusine daca dinamo poate sa promoveze..si sai forteze pandurii dc nu ar putea? sunt vro echipa cu nume?Rusine

• energic spune:

Parerea mea este ca sunteti absurzi cu comentariile voastre…avem o echipa tanara si era normal sa vina si aceasta decadere..cand bateam cu 6-2 sau 5-1 nu mai comentati nimic..a promovat multi copii si pe undeva e normal ca ei sa nu aibe mare experienta. daca nu promova tineri si juca cu murgan sau orac ca pe timpul lui cartu era bine? suntem pe locul 2 si e meritul echipei si al lui grigoras! Respect GRIG!

• fanpan spune:

AI DREPTATE

Da,ai dreptate,avem o echipa tanara,iar tinerilor li s-au urcat la cap fumurile de BMW,AUDI,ROVER…Cred ca e singura explicatie a ,,decaderii”lor…Si pe mine m-ar durea in esapament daca dupa o luna de munca mi-as putea cumpara un BMW…Parerea mea personala este ca unii primesc prea multi bani si ii doare in caciula de restul…In momentul de fata putini fotbalisti din liga 1 se pot lauda cu salariile pandurilor si cu faptul ca sunt platiti la zi,lucru care ar trebui sa ii determine sa nu aiba nici o ,,decadere”…Ce valoare ai cand bati cu 6-2 si iei bataie cu 4-0?

• oltean spune:

la promovat pe fiuso,ca daca nu era tacso nu juca nici la div C…hai sa fim seriosi!

• Florin spune:

Asa suntem noi oltenii. Cum pierd baietii cum aruncam cu noroi. Maxim nu mai e talentat, Radut nu mai seamana cu Xavi ci e ala de umbla Cu G. Pistol etc. Noi ar trebui sa fim mandri ca echipa asta este pe locul doi. Evident pretentiile noastre au crescut dar sa facem inmormantere ca ne-a batut Dinamo in bucuresti si inca suntem pe locul doi mi se pare penibil. In fond cred ca Targu-Jiul nici nu ar merita echipa in Divizia A. La ce echipa este si ce frumos fotbal joaca stadionul ar trebui sa fie plin ochi la fiecare meci si echipa incurajata in fiecare minut. Si asa nu sunt multe activitati cultural, sportive etc in judet. Macar la fotbal, baschet, handbal sa fim prezenti si sa incurajam cum se cuvine fiecare echipa, nu sa spargem seminte si sa injuram pe nu stiu cine care ar avea nu stiu ce interese. Peste tot vedem numai scenarii. Trebuie sa ne uitam totusi unde au ajuns centre mari ale fotbalului romanesc: Craiova, Timisoara, Arad, Hunedoara, Pitesti, U Cluj, Constanta. Noi un oras cu nici 100 000 loc si avem 3 echipe in divizia A. EU SUNT MANDRU DE EI.