Energia Rovinari a câștigat turneul de la Târgu Jiu

/ 10 septembrie 2012

Echipa antrenată de Slobodan Nikolic s-a impus și în fața celor de la CSS Giurgiu, însă victoria a venit greu, după o repriză de prelungiri, scor 74-72 (16-12, 20-16, 14-20, 12-14, 12-10).

Energia a început în forță, a avut un avantaj de 11 puncte, dar încet, încet a cedat inițiativa și CSS Giurgiu s-a apropiat de echipa gorjeană și chiar au preluat conducerea. Gazdele au revenit și au egalat prin Darby cu 8 secunde înainte de finalul sfertului patru, americanul transformând două aruncări libere. În prelungiri, Energia a fost ceva mai proaspătă, a luat din nou un avans ce părea liniștitor, dar CSS Giurgiu a forțat revenirea și a fost aproape de alte cinci minute, elevii lui Slobodan Nikolic impunându-se însă la limită, cu mari emoții.

În meciul care a decis locul trei, SCM Craiova a învins fără probleme, scor 86-67 (22-21, 20-18, 26-10, 18-18), pe Dinamo București.