Energia, singura învingătoare în prima etapă a Memorialului „Gheorghe Davițoiu”

/ 7 septembrie 2012

Meciurile primei etape a turneului Memorial „Gheorghe Davițoiu”, disputat la Târgu Jiu, au avut loc în această dimineață,  iar Energia a fost singura care a reușit să-și treacă în cont victoria.

În partida de deschidere a turneului CS Caraș Severin a remizat surprinzător cu Steaua București, scor 27-27 (16-14). Reșițenii au avut avantaj la pauză, dar l-au risipit în repriza secundă, când bucureștenii au ajuns să conducă și la patru goluri, scor 26-22. Trupa lui Aihan Omer a revenit puternic pe final, a egalat în ultimul minut și chiar a ratat ocazia de a câștiga meciul.

A doua partidă disputată a opus gazdelor de la Energia Pandurii pe Extrem Baia Mare. Deși se anunța un meci echilibrat, gorjenii au pus stăpânire pe joc în prima repriză, au avut în Rok Jelovcan un înger păzitor în poartă și au condus la pauză cu 17-10. Repriza secundă elevii lui Liviu Andrieș au ridicat piciorul de pe accelerație, băimărenii s-au apropiat, iar scorul final a fost unul strâns, 29-26.