CSS Târgu Jiu U14 a zdrobit Gheorghieniul

/ 2 mai 2012

În primul meci disputat în Turneul Final al Campionatului Național de baschet rezervat juniorilor under 14, organizat în aceste zile la Târgu Jiu, CSS Târgu Jiu s-a impus fără probleme în fața celor de la CSS Gheorghieni cu scorul de 84-19 (30-0, 16-1, 32-7, 6-11).

Elevii antrenorului Gabriel Bekes au început în forță turneul și au încheiat primele 10 minute ale jocului cu echipa din Gheorghieni fără a primi vreun coș, scor 30-0. Nici în sfertul secund lucrurile nu au stat mai bine pentru oaspeți, aceștia reușind totuși să spargă gheața marcând una dintre cele patru libere de care au beneficiat, astfel că la pauză s-a intrat cu scorul de 46-1. Repriza a doua a fost abordată ceva mai relaxat de tinerii baschetbaliști gorjeni, care trebuie să-și dozeze bine efortul pentru confruntările dificile din etapele viitoare, când vor întâlni în grupe pe Mureș Târgu Mureș și U Mobitelco 1 Cluj, partide ce vor avea loc joi și vineri.

De la CSS Târgu Jiu cel mai bun marcator a fost Adrian Vlad, care și-a trecut în cont 24 de puncte, Alex Berca reușind un double double cu 12 assisturi și 17 puncte.

Tot în Grupa B, din care face parte și CSS Târgu Jiu, în prima etapă U Mobitelco 1 Cluj a învins cu 75-39 (20-11, 20-5, 28-15, 7-8) pe BC Mureș Târgu Mureș.

În Grupa A, ACS Dan Dacian 1 București a trecut cu 75-41 (20-11, 21-11, 13-11, 21-8) de LPS CSU Pitești, iar CS Speranța BC Dinamic 1 Cluj a trecut după 5 minute suplimentare de joc de BC Laguna București cu scorul de 73-68 (18-22, 18-12, 10-17, 17-12, 10-5).

CSS Târgu Jiu va juca joi, de la ora 17:30, cu BC Mureș Târgu Mureș, un nou succes urmând să o trimită în semifinalele competiției, trupa lui Gabriel Bekes având obiectiv păstrarea titlului național cucerit anul trecut la categoria under 13.