Victoria senzaţională a Energiei duce trupa lui Nikolic în play-off

/ 31 martie 2012

Energia a învins după un meci dramatic pe BC Mureş Tg-Mureş cu 85-80 (22-24, 17-17, 20-25, 26-14) şi are în proporţie de 99 % în buzunare biletele pentru play-off.

În fața unei săli arhipline, dornice să sărbătorească o nouă calificare în play-off după o absență de doi ani, Troupe a încins și mai mult atmosfera în debutul meciului cu un coș de trei puncte și o altă reușită de două puncte cu care a făcut ca tabela să arate 5-0. Oaspeții au replicat prin Virgil Stănescu de la linia de libere și Lăpuște cu o aruncare de trei puncte după care Cooley, și el de la linia de fault, dar cu o singură reușită, a adus oaspeții în avantaj, scor 5-6. Sfertul întâi, unul în care Troupe a marcat 11 puncte, a fost unul echilibrat pe toată durata sa, cu Energia aflată mai mereu la conducere, dar pe final Watson a furat avantajul gorjenilor și a făcut ca echipa sa să se impună cu 22-24 după primele zece minute. La fel de echilibrat a fost și sfertul secund, unul încheiat la egalitate, scor 17-17, dar în care oaspeții au fost cei care au condus, chiar și la șase puncte, dar Energia a revenit aflându-se la pauza mare la doar un atac în spatele echipei mureșene. Steffel, după pauză, a adus din nou egalitatea pe tabelă, scor 41-41, dar a urmat o perioadă extraordinară pentru Watson, care a înscris 15 puncte în acest al treilea sfert și și-a ajutat echipa să ia un avans de 14 puncte la un moment dat, scor 48-62. Troupe, cu două reușite de trei puncte, Darby cu un three point play și Stefan Nikolic au reușit însă să reducă diferența și Energia a intrat în sfertul decisiv cu un handicap de doar 7 puncte.

Ultimul sfert a început spectaculos, după două puncte reușite de Cooley, Darby ridicând asistența în picioare cu un alley-up. Virgil Stănescu a acumulat al patrulea fault personal, pivotul mureșenilor a fost trecut pe bancă, iar Energia a reușit să profite de absența acestuia de pe teren. Guțoaia a explodat la jumătatea acestui sfert, a obținut câteva intercepții de efect urmate de contraatacuri pe care le-a și finalizat, reușitele celui mai bun dunker de la ultimul All Star Game readucând egalitatea pe tabelă cu trei minute înainte de final, scor 73-73. Guțoaia nu și-a încheiat reprezentația până când nu și-a adus echipa în avantaj, scor 78-75. Stănescu a fost introdus pe teren pentru un final pe care însă nu avea să-l mai joace, a reușit două puncte cu care a dus scorul la 78-77, dar cu 70 de secunde înainte de sirenă a făcut faultul cu numărul cinci și a luat loc din nou pe bancă.  Dacă în ultimele două partide, cu Piteștiul acasă și în deplasarea de la Oradea, Energia nu a gestionat foarte bine finalurile de joc, de această dată trupa lui Slobodan Nikolic s-a dovedit mult mai stăpână pe situație și în ultimul minut echipa gorjeană a înscris șase puncte și a primit doar trei, fapt care i-a consființit un succes meritat.

Grație acestui succes, Energia nu mai poate rata calificarea în play-off, pierderea meciului de la Iași, echipă care nu a câștigat niciun meci în acest sezon, reprezentând cea mai mare surpriză a acestui campionat.

Energia Rovinari – BC Mureș Târgu Mureș 85-80 (22-24, 17-17, 20-25, 26-14)

Sala Sporturilor Târgu Jiu, spectatori: 900

Energia: Troupe (17), Gliga, Kabengele (5), Bratoloveanu, Deconescu, Darby (14), Steffel (8), Mocanu (6), Kljajevic, Nikolic (23), Guțoaia (12), Alionescu. Antrenor: Slobodan Nikolic.

BC Mureș: Stănescu (11), L. Dumitru (2), Balasz, Watson (28), Forte (14), Aliakseyeu (5), Tudor, Pekovic (2), Lăpuște (7), Paliciuc, Cooley (11), Hallai. Antrenor: Srecko Sekulovic.

Arbitri: Alexandru Olaru, Alin Faur, Vlad Potra.