Energia, pas cu pas spre play-off

/ 22 martie 2012

Energia Rovinari a început urcușul în clasament și, după succesul fantastic în fața celor de la BC Timișoara, scor 90-89 (23-16, 20-25, 24-30, 23-18), este la egalitate cu echipa de pe locul 8, CSU Atlassib Sibiu, însă are și un meci mai puțin disputat, ceea ce îi conferă, în cel mai rău caz, un punct avantaj într-un clasament real, cu toate echipele având un număr egal de meciuri jucate.

Încurajați de un public senzațional, baschetbaliștii Energiei au plecat puternic din blocstarturi și echipa gorjeană a condus cu 9-2, 15-5 și 21-10, dar echipa timișoreană a început să echilibreze jocul și acest lucru s-a văzut și pe tabelă, primul sfert terminându-se cu scorul de 23-16.

Darby a început sfertul secund cu un three point play, dar Jovanovic a replicat cu o aruncare de trei puncte. Archie a făcut și el un three point play urmat de un antisportiv al echipei gorjene și Cuic a pus și el trei puncte pe tabelă făcând ca avansul să se topească ușor, scor 30-27. Kabengele s-a dovedit imbatabil în acest sfert din spatele semicercului, optarul gorjenilor trecându-și în cont 13 puncte în sfertul doi, insuficient însă pentru ca Energia să-l câștige, Timișoara câștigând acest episod secund la meciului cu 20-25.

Început cu o reușită de trei puncte a lui Jovanovic, care a adus echipa vizitatoare pentru prima dată în avantaj pe tabela de marcaj, actul trei al întâlnirii a fost o întrecere de aruncări din spatele semicercului. Timișorenii au bombardat de la distanță panoul Energiei reușind nu mai puțin de cinci coșuri de trei puncte, gazdele trecându-și în cont doar trei astfel de reușite, de aici și diferența înregistrată în acest sfert, 24-30.

Început cu un handicap de patru puncte, ultimul sfert a fost unul interzis cardiacilor, cu multe răsturnări de situație, reveniri spectaculoase și un final decis în ultima secundă de joc. Cu cinci minute înainte de final, la scorul de 78-77, Energia avea patru titulari cu câte patru greșeli personale, pe Darby, Troupe și Mocanu. Primul care a părăsit terenul a fost Mocanu, urmat de Darby atunci când tabela indica 86-82 pentru gazde și mai erau de jucat un minut și 45 de secunde. Oaspeții au forțat și în doar 30 de secunde au reușit să egaleze, scor 86-86, mărind suspansul finalului de partidă. Kabengele a transformat apoi una din cele două libere primite în vreme ce Steffel a reușit două puncte cu care a dus scorul la 89-86 când mai erau de jucat ceva mai mult de 17 secunde. Timișorenii și-au pus speranțele într-o aruncare de trei puncte a lui Cuic, dar aceasta a venit prea devreme pentru ei, în cele 5,4 secunde de atac pe care Nikolic junior reușind să obțină aruncările libere dorite. Sârbul a marcat-o pe prima și a ratat-o intenționat pe cea de-a doua pentru a se scurge și ultima jumătate de secundă de joc și pentru ca Energiei să nu-i mai stea nimic în cale pentru obținerea unui succes meritat în fața echipei care, chiar și învinsă la Târgu Jiu, a urcat pe primul loc în Divizia A de baschet masculin.

Chiar dacă nu a mai avut un procentaj la fel de bun la aruncările de trei puncte, reușind doar patru din cele zece aruncări în meciul cu BC Timișoara, Porter Troupe a avut o evoluție foarte consistentă, americanul fiind foarte aproape de un triple double, cu 17 puncte, 10 recuperări și 8 pase decisive. Un alt jucător al Energiei care a reușit un double double în acest meci a fost fiul antrenorului, Stefan Nikolic trecându-și în cont 11 asisturi și 13 puncte. Cel mai bun marcator al echipei gorjene în acest meci a fost Brice Kabengele, care a adunat 24 de puncte, acesta având un procentaj de invidiat la aruncările de trei puncte, 83% cu cinci reușite din șase încercări.

Energia Rovinari – BC Timișoara 90-89 (23-16, 20-25, 24-30, 23-18)

Sala Sporturilor Târgu Jiu, spectatori: 900

Energia: Troupe (17), Gliga, Kabengele (24), Bratoloveanu, Deconescu, Darby (19), Steffel (10), Mocanu (5), Kljajevic, Nikolic (13), Guțoaia (2), Alionescu. Antrenor: Slobodan Nikolic.

BC Timișoara: Milenovic, Jovanovic (24), Andrei, Spralja (7), Toth, B. Popescu (18), Archie (7), Dodoc, Siriscevic (5), Păltinișanu (9), Cuic (19). Antrenor: Predrag Bandjarevic.

Arbitri: Laurențiu Grigoraș, Fabiana Nițu, Alin Roșu.