Încă un egal acasă pentru studentele de la ACSU

/ 11 martie 2012

Handbalistele gorjene de la ACSU „Constantin Brâncuși” Târgu Jiu au uitat gustul victoriei, elevele antrenate acum de Victor Dăbuleanu fiind la al patrulea rezultat de egalitate consecutiv pe teren propriu după ce au remizat, scor 30-30 (17-16) cu CS Timișoara.

Echipa de pe locul doi din seria B a Diviziei A de handbal feminin a venit la Târgu Jiu cu o echipă mult mai experimentată decât cea gorjeană, CS Timișoara preluând inițiativa în debutul întâlnirii. După ce în minutul 7 scorul era egal, 4-4, la jumătatea reprizei oaspetele conduceau categoric, cu 5-11. Au urmat evoluții fluctuante pentru cele două formații, ACSU a revenit la doar două goluri de oaspete, scor 11-13, pentru ca timișorencele să se detașeze din nou în minutul 23, scor 11-15. Ultimele 7 minute ale primei reprize au fost însă la discreția studentelor, care au încheiat prima parte a meciului în avantaj, scor 17-16.

Și partea secundă a avut parte de fluctuații, ACSU a condus cu 20-16 pentru ca în minutul 38 tabela să indice din nou un scor egal, 20-20. Oaspetele au preluat conducerea în minutul 42, scor 22-23, dar în minutul 47 ACSU avea iarăși trei goluri în fața bănățencelor, scor 26-23. Trei goluri consecutive au adus din nou egalitatea pe tabelă, iar cu cinci minute înainte de final elevele lui Victor Dăbuleanu aveau un avans de trei goluri, scor 30-27, și păreau să se fi desprins în câștigătoare. Nu a fost așa pentru că finalul a fost unul negru pentru gazde, care n-au mai marcat nici măcar un singur gol, timișorencele au egalat, iar partida s-a încheiat nedecis, scor 30-30.

ACSU „Constantin Brâncuși” Târgu Jiu – CS Timișoara 30-30 (17-16)

Sala Sporturilor Târgu Jiu, spectatori 350

ACSU: Feraru, Diaconu, Florea, An. Predoi (2), Cățelu (3), G. Predoi (12), Enache (3), Stan (4), D. Predoi, Nacu (2), Giotoiu (4). Antrenor: Victor Dăbuleanu.

CS Timișoara: Meseșan (1), Obreja (1), Durac (1), Marin (9), Iosin, Turnea (4), Sas (4), Andrei, Calu (4), Czuci (5), Crapciu (1). Antrenor: Sorinel Voicu.