Păcănele a câștigat Cupa Tineretului 2011

/ 25 noiembrie 2011

Terenul sintetic din Rovinari, construit de Pandurii Târgu Jiu în imediata apropiere a Stadionului „Tineretului”, a fost inaugurat cu o interesantă competiție în care au fost angrenate patru echipe formate din tineri jucători din localitatea gorjeană.

În competiție s-au înscris echipele Păcănele, Young Boys, Știința și Voința, Cupa Tineretului 2011 disputându-se după sistemul fiecare cu fiecare, iar primele două echipe din clasament la finalul celor trei etape s-au înfruntat în finală.

În fața a circa 150 de spectatori, finala Cupei Tineretului 2011 s-a disputat vineri, de la ora 12:00, între Păcănele și Young Boys. Deși în prima etapă Păcănele s-a impus cu 3-1, în finală le-a fost mult mai greu, au terminat la egalitate cu cei de la Young Boys și a fost nevoie de penaltiuri pentru departajare. Câștigătoare a fost echipa Păcănele, care s-a impus cu 5-4.

La finală au asistat reprezentanți ai clubului Pandurii, președintele executiv Eugen Pârvulescu și directorul sportiv Robert Bălăeț, aceștia participând și la premierea efectuată împreună cu primarul Rovinariului, Dorin Filip.