România a zdrobit Muntenegrul la Târgu Jiu

/ 23 noiembrie 2011

Naţionala de futsal a României a învins selecţionata similară a Muntenegrului, scor 6-0, într-un amical disputat la Târgu Jiu.

Selecţionata de fotbal în sală a României condusă de spaniolul Sito Rivera a zdrobit naţionala Muntenegrului în Sala Sporturilor din Târgu Jiu. România a început cu gorjeanul Al-Ioani printre titulari şi căpitan pe deasupra la a 100-a selecţie sub tricolor iar acesta a izbit bara la prima şansă de atac a românilor. Gazdele au avut şansă la şuturile lui Barovic şi Tomovic, ambele în bară şi după mai bine de un sfert de oră de joc s-au descătuşat. Răducu, Radu şi Ignat au dus scorul la 3-0 în numai trei minute, risipind emoţiile. Recitalul a continuat şi după pauză când au marcat Csoma, Radu şi Ignat, tehnicianul României perimiţându-şi să scoată şi portarul pe final şi să atace cu cinci oameni. Al-Ioani nu a avut noroc de gol, trimiţând în bară în ultimele secunde.

Jocul dintre ziarişti şi politicieni ce s-a jucat în deschiderea amicalului s-a încheiat la egalitate, scor 3-3. Pentru ziarişti a marcat Cristi Peptan, de trei ori, iar pentru politicieni au înscris Ciprian Florescu, 2 goluri şi Radu Teodorescu.

România – Muntenegru 6-0