Energia s-a chinuit o repriză în faţa Stelei

/ 3 septembrie 2011

După ce şi în primul meci de la Memorialul „Gheorghe Daviţoiu” a avut mari probleme în prima repriză, Energia a jucat penibil şi cu Steaua în debutul meciului, însă a reuşit să întoarcă soarta meciului şi să câştige chiar mai clar decât o arată scorul de 35-31.

Fără Ilieş şi Enache, accidentaţi după primul meci, Energia şi-a chinuit puţinii suporteri cu o evoluţie penibilă în prima parte a meciului cu Steaua, o repriză încheiată cu un avantaj destul de mare pentru bucureşteni, scor 12-16. A fost nevoie de intervenţia la pauză a preşedintelui Gore Popescu pentru a-şi trezi jucătorii, iar partea a doua a meciului a avut o cu totul altă desfăşurare. Energia s-a apărat mult mai bine, a atacat cu mai multă atenţie, iar în minutul 54 tabela arăta 32-23 pentru gazdele turneului. Andrieş şi-a menajat jucătorii de bază pe final gândindu-se şi la meciul care va încheia turneul în această seară la ora 19:00 şi i-a trimis în teren pe Motoi, Geică, Mledenciu, Udriştoiu şi Marii, componenţă în care Energia şi-a pierdut din avantaj reuşind să câştige totuşi cu 35-31.

În primul meci al zilei, Potaissa Turda a câştigat la limită, scor 22-21 (10-12), în faţa celor de la CSM Ploieşti, duelul nou promovatelor fiind unul extrem de echilibrat. Ploieştenii au condus aproape pe întreaga durată a meciului, însă Potaissa Turda a gestionat mult mai bine ultimele cinci minute, iar acest lucru i-a adus cea de-a doua victorie în acest turneu.

În ultima etapă a turneului, Energia are nevoie de un succes în faţa turdenilor pentru a câştiga trofeul pus în joc, orice alt rezultat conducând la înmânarea trofeului celor de la Potaissa Turda.

Rezultate înregistrate la Memorialul „Gheorghe Daviţoiu”