Energia s-a impus la Timişoara

/ 27 aprilie 2011

Elevii lui Liviu Andrieş continuă seria rezultatelor bune şi după Sărbătorile Pascale, astăzi Energia impunându-se în deplasare în faţa celor de la Poli Municipal Timişoara cu scorul de 35-32 (17-13).

Energia a dominat de la un capăt la altul partida şi nu a avut emoţii în ceea ce priveşte obţinerea victoriei decât vreme de câteva minute când, după ce a condus cu 7-13 în minutul 15, vreme de nouă minute nu a mai reuşit să înscrie, iar gazdele s-au apropiat la un singur gol, scor 12-13 în minutul 24. Handbaliştii echipei gorjene s-au trezit însă repede şi la pauză conduceau cu 13-17.

În primele opt minute ale reprizei secunde, Energia s-a detaşat la opt goluri, tabela indicând 14-22, iar diferenţa s-a menţinut până în minutul 50, când scorul era 24-32. În ultimele zece minute, Andrieş a trimis în teren şi jucătorii care nu evoluaseră prea mult în această partidă, iar timişorenii au profitat reducând din handicap, la final tabela indicând 32-35.

Aflat în lupta pentru câştigarea Trofeului „Aurel Bulgariu”, acordat celui mai bun marcator din Liga Naţională, Gabriel Florea a fost şi în această partidă cel mai eficient de pe teren, extrema Energiei trecându-şi în cont 11 goluri.

Poli Municipal Timişoara – Energia Pandurii Târgu Jiu 32-35 (13-17)

Poli: Vass, Tcaciuc, Nagy (4), Şimicu (6), M. Ignat (3),  David, Macovei, Mrakic (2), Spahic, Gălan, Cristescu (1), Ursu (1), Catanghiu, S. Ignat (2), Fenici (7), Stan (5). Antrenor: N. Vuckovic.

Energia: Dragomir, Rădulescu, Păiuş (3), Truică (3), Apolzan, Mazilu, Enache (2), Şandru (3), Ilieş, Mărgineanu, Vukas (6), Florea (11), S. Iacob (4), Giotoiu (3). Antrenor: Liviu Andrieş.

Arbitri: Din / Dinu.