Repriză secundă de coşmar şi eşec pentru Pandurii în Regie

/ 22 aprilie 2011

Pandurii n-a reuşit să continue seria bună de rezultate din luna aprilie şi a cedat în Regie cu 2-1 (0-1) în faţa Sportului Studenţesc după o repriză secundă în care gorjenii au fost de nerecunoscut, iar Mingote şi-a îngropat echipa cu două goluri pe care le are pe conştiinţă.

Vranjes a deschis scorul repede pentru Pandurii, în minutul 11 bosniacul speculând o indecizie a lui Viciu cu ajutorul unei execuţii acrobatice. Pandurii s-au văzut deja învingători în faţa Sportului şi au tratat cu lejeritate jocul, după doar patru minute Nae ratând incredibil din interiorul careului aşa cum în minutele 36 şi 45 avea să o facă şi Ferfelea la faze la care apărarea gorjeană se gândea deja la cozonacii de Paşte. În vreme ce Sportul şi-a trecut în cont aceste mari ocazii, Pandurii a replicat doar cu câteva şuturi de la distanţă care însă nu şi-au atins ţinta, Lemnaru, Vranjes şi Voiculeţ şutând de fiecare dată puţin pe lângă poartă.

La reluare, jocul a fost mult mai iute, dar echipele s-au apropiat cu greu de cele două porţi. Lemnaru nu a controlat un balon care putea aduce desprinderea Pandurilor în minutul 59, iar ratarea atacantului împrumutat de la U Cluj s-a răzbunat zece minute mai târziu. Proaspăt intrat în teren, Vali Negru l-a găsit bine pe Tibi Bălan, acesta a scăpat uşor de Rada şi cu un şut destul de slab l-a învins pe Mingote, portughezul primind golul printre picioare. Sportul a simţit că se poate mai mult şi doar intervenţia de ultim moment a lui Matei în faţa lui Costin Gheorghe a făcut ca în minutul 78 tabela să nu se modifice din nou în dreptul gazdelor. Două minute mai târziu Mingote l-a blocat pe Ferfelea, iar la cealaltă poartă Stromajer a reluat din voleu, dar Viciu a prins balonul fără mari probleme. Victoria gazdelor avea să vină în minutul 81 după o nouă eroare a lui Mingote, Tibi Bălan lobând peste portughez un balon centrat de Maxim de pe partea stângă. Grigoraş a încercat să forţeze egalarea trimiţându-i pe teren pe Popete, Pleaşcă şi Voinea, ultimul la debutul în Liga 1, dar echipa era prea dezorientată pentru a mai găsi drumul spre un rezultat pozitiv pe care l-a avut la îndemână dar de care nu a ştiut să stea aproape.

Eşecul din Regie strică puţin planurile echipei gorjene, care după Sărbătorile Pascale are două meciuri extrem de grele pe teren propriu, Pandurii urmând a juca joi cu Steaua şi duminică în compania Rapidului, partide din care trebuie scoase puncte care să ajute echipa să se salveze de la retrogradare.

Sportul Studenţesc – Pandurii Târgu Jiu 2-1 (0-1)