De ce i-a fost frică, n-a scăpat

/ 18 decembrie 2010

Energia a pierdut categoric meciul disputat în deplasare cu BCM Timişoara, victoria gazdelor fiind facilitată de o evoluţie de excepţie a lui Pesic, jucător de care Slobodan Nikolic se temea şi care a marcat 31 de puncte într-un meci câştigat de bănăţeni cu 97-68 (23-17, 23-14, 30-25, 21-12).

Elevii lui Slobodan Nikolic au plecat încrezători spre Timişoara, însă benzina i-a ţinut doar 8 minute, până la scorul de 17-17, primul sfert fiind câştigat destul de greu de bănăţeni cu scorul de 23-17. Ce a urmat a fost un măcel, gazdele câştigând detaşat fiecare sfert, ceea ce a condus la final la o diferenţă usturătoare pentru echipa gorjeană în ultimul meci din turul campionatului, Slobodan Nikolic având de făcut o analiză serioasă în ceea ce priveşte componenţa echipei sale pentru retur.

Superioritatea timişorenilor a fost evidentă şi este reliefată de statistici, aceastea fiind-ule favorabile atât la aruncările de două puncte, 62% faţă de 43%, cât şi la cele de trei puncte, 40,6% faţă de 21%.

Din păcate, înfrângerea de la Timişoara este una care scade şansele echipei gorjene de a prinde un loc în play-off într-o eventuală luptă directă cu echipa bănăţeană aceasta din urmă fiind avantajată de diferenţa de scor înregistrată, una extrem de greu de surmontat în retur.