Energia Rovinari a umilit Craiova în derby-ul Olteniei

/ 7 noiembrie 2010

Energia şi-a luat revanşa pentru înfrângerea din partida amicală din presezon şi s-a răzbunat în teren pentru faptul că oficialii craioveni au refuzat amânarea meciului şi au învins fără drept de apel pe SCM U Craiova cu 84-56 (31-12, 19-11, 25-18, 9-15).

Slobodan Nikolic a pregătit perfect derby-ul baschetbalistic al Olteniei, jucătorii i-au respectat întocmai sfaturile, iar Energia a dominat jocul cu SCM U Craiova în primele trei sferturi în stil de mare echipă. Energia s-a apărat perfect şi, profitând de faptul că oaspeţii au ales să se apere în zonă, i-a taxat pe craioveni mitraliindu-i cu aruncări de trei puncte. Echipa gorjeană a reuşit şase coşuri dinafara semicercului doar în primele 10 minute şi primul sfert arăta deja o superioritate evidentă a gazdelor, care au câştigat primul sfert cu 31-12. Energia şi-a mărit constant diferenţa, iar la începutul sfertului patru a ajuns la un avantaj de 39 de puncte, avantaj care l-a făcut pe Slobodan Nikolic să-i trimită pe teren şi pe Gliga, Alionescu şi Bratoloveanu. Faptul că avea în teren o echipă formată din Stroescu, Nikolic, Alionescu, Gliga şi Bratoloveanu, a dus la reducerea handicapului de către craioveni, aceştia marcând ultimele zece puncte ale partidei, dar bucuria victoriei a fost prea mare pentru ca acest fapt să mai conteze.

Graţie acestui succes şi profitând de faptul că Steaua Turabo şi Asesoft vor juca duminică, Energia a urcat pentru o zi până pe locul trei al clasamentului.

Energia Rovinari – SCM U Craiova 84-56 (31-12, 19-11, 25-18, 9-15)

Sala Sporturilor Târgu Jiu, spectatori: 800

Energia: Porter (15), Lupusavei (12), Gliga, Darby (16), Căpuşan (13), Bratoloveanu, Alionescu, Mocanu (8), Bigus (3), Stroescu, Nikolic (14), Kalanj (3). Antrenor: Slobodan Nikolic.

SCM U Craiova: Barbary (7), Wooten (7), Lăpădat, C. Corneanu, Albu (4), Filovici (5), Wholeb (12), Gavrilă (2), Stojakovic (4), I. Corneanu, Dodoc (2), Simms (13). Antrenor: Adrian Budurean.

Arbitri: Alexandru Olaru, Alexandru Anica, Alin Roşu.