Rezultate notabile pentru atleţii gorjeni la concursurile de maraton şi semimaraton de la Băile Herculane

/ 25 mai 2010

Desfăşurate la sfârşitul săptămânii trecute cursele de maraton şi semimaraton „Hercules” de la Băile Herculane au adus noi medalii Clubului Sportiv Pandurii Tg. Jiu.

Eduard Pickler, sportiv antrenat de Ionuţ Bură, a terminat cursa de maraton pe locul III, în vreme ce la semimaraton bilanţul clubului târgujian a fost unul şi mai bun. Daniel Lupulescu, antrenat de Viorica Dima, a terminat cursa seniorilor pe locul secund, iar Dumitru Marica a terminat al treilea în cursa juniorilor, la junioare Alexandra Creţan ocupând un onorant loc doi.

Competiţia a fost una de succes, la ea luând startul circa 500 de atleţi din întreaga ţară, modul în care ea a fost organizată ducând la ideea că un astfel de concurs ar putea fi organizat şi în Gorj, la Rânca, pe un traseu în preajma vârfului Păpuşa.