Energia nu s-a împiedicat de Dinamo

/ 21 aprilie 2010

Vacanţa de aproape o lună a lăsat ceva urme în evoluţia trupei lui Vasile Stângă, care a început mai greoi meciul cu Dinamo, însă după pauză jocul a devenit un simpul galop de sănătate pentru Energia, gorjenii impunându-se în deplasare cu 32-24.

Energia a condus în debutul partidei cu trei goluri, 0-3 în minutul 3 şi 2-5 în minutul 9, însă gazdele au egalat la 5 în minutul 11, iar în minutul 19 au preluat pentru prima dată conducerea pe tabela de marcaj, la cabine dinamoviştii intrând cu un avantaj de două goluri, scor 15-13. Banca scurtă a dinamoviştilor, care s-au folosit doar de 9 jucători, dintre care doi portari, precum şi sfaturile date de Stângă la pauză au dus la o schimbare radicală în partea a doua a întâlnirii. Energia a egalat în minutul 37, scor 17-17, şi a reuşit ca în 12 minute să ajungă să aibă un avantaj liniştitor, scor 21-25. Gazdele au avut o ultimă zvâcnire şi au marcat trei goluri consecutive ajungând la doar un gol în spatele Energiei, însă din minutul 51 şi până la final nu au mai putut trece de Dragomir, portarul venit la Energia tocmai de la Dinamo închizând poarta, dar şi meciul, gorjenii impunându-se cu un categoric 32-24, scor care le netezeşte drumul spre mult visatul loc trei, cel mai dificil examen părând a fi cel de duminică, atunci când la Târgu Jiu va veni Vlad Caba, fostul antrenor al Energiei, acum pe banca celor de la HC Odorhei, echipă care a învins surprinzător în această rundă pe UCM Reşiţa cu scorul de 33-30.

Dinamo Bucureşti – Energia Pandurii Târgu Jiu 24-32 (15-13)

Dinamo: Botaş, Drenceanu, Santeiu, Bota (2), B. Voica (5), Dragnea (6), Purcărea (5), Capotă (5), Cojocea (1), Vasiloiu, Pantea, Dumitru, Rona. Antrenor: Eliodor Voica.

Energia: Dragomir (17 intervenţii), Ciobanu (1 intervenţie), Apolzan (8), Criciotoiu (2), Humberto (7), Enache, Simovic (3), V. Popescu, Giotoiu (2), Kapular (2), Kukrika (3), Florea (5), Păiuş, Truică. Antrenor: Vasile Stângă.

Arbitri: Băducu / Voicu