Baschet, Divizia A / Nici una, nici alta…

/ 29 martie 2010

Energia a terminat sezonul regulat pe teren propriu cu o victorie născută cu forcepsul, după prelungiri, victorie ce păstrează doar şanse teoretice play-off pentru cele două echipe ce s-au întâlnit la Târgu Jiu, CSM Oradea fiind acum, ca şi echipa gorjeană, la mâna rezultatului pe care Steaua îl va face în deplasare cu Gladiator în ultima etapă a campionatului.

Trupa lui Theo Evans a câştigat chinuit, cu 81-78, după 5 minute de joc suplimentar, dar victoria, se poate spune, aparţine în proporţie covârşitoare publicului. Publicul a readus echipa în joc susţinând-o frenetic în momentul în care jocul Energiei suferea. Nu este pentru prima dată când se întâmplă acest lucru, iar ca o premoniţie, înainte de începerea jocului, baschetbaliştii de la Energia au intrat pe teren cu un imens banner pe care era scris un mesaj adresat publicului: „Suntem mândri de voi! Sunteţi cei mai buni din România!”.

Partida a început ca şi cum Energia s-ar fi aflat deja în vacanţă, aproape de jumătatea primului sfert oaspeţii conducând la 10 puncte diferenţă, scor 2-12. Sfertul secund a fost dominat de gazde, care au dat un prim semnal de revenire, Lupusavei reuşind pe secundele de final să înscrie un coş de trei puncte prin care Energia se apropia la doar şase puncte de CSM Oradea, scor 33-39.

În sfertul trei echipa gorjeană a început în forţă şi s-a apropiat la doar două puncte de orădeni, dar apoi a venit dezastrul. CSM Oradea a reuşit un parţial de 10-0 şi spre finalul primelor 30 de minute de joc oaspeţii aveau un avans de 14 puncte, Troupe şi Trim reducându-l însă la doar 9 puncte înaintea ultimului sfert.

Impulsionaţi de public şi ajutaţi de reuşitele de 3 puncte semnate de Lupusavei, baschetbaliştii de la Energia au reuşit o revenire spectaculoasă, dar Mandic a dus meciul în prelungiri. Cele cinci minute suplimentare au avut şi ele suspansul lor. Chiar dacă Energia a condus cu 79-74, Mitchell a transformat patru aruncări libere şi, cu 20 de secunde înainte de final tabela arăta 79-78. Troupe a fost însă sigur pe el şi a transformat şi el două libere, în vreme ce în ultimele două secunde pe Maric, cel mai bun marcator al oaspeţilor, l-a părăsit sângele rece şi a ratat cele două libere prin care-şi putea ţine echipa în joc, Energia obţinând în acest fel victoria.

În sala Polivalentă din Târgu Jiu, Energia a fost susţinută de doi oaspeţi surpriză, ambii venind în urbea lui Brâncuşi pentru Andrei Căpuşan. Unul dintre cei doi a fost tatăl lui Andrei, fost baschetbalist şi unul dintre cei care au pus umărul la aducerea echipei din Otopeni în elita baschetului românesc, iar cel de-al doilea a fost Andrei Stângă, fiul lui Vasile Stângă şi bun prieten cu Andrei Căpuşan.

Victoria din meciul cu CSM Oradea nu ajută prea mult echipa gorjeană în tentativa de a prinde un loc în play-off, pentru acest lucru fiind nevoie de victoria Energiei la Ploieşti, cu Asesoft, dar şi de înfrângerea Stelei în faţa celor de la Gladiator.

Energia Rovinari – CSM Oradea 81-78 (11-21, 22-18, 13-18, 25-14, 10-7)
Sala Polivalentă Târgu Jiu, spectatori: 800

Energia: Tyner (12), Troupe (19), Lupusavei (10), D. Ilie, Apostol (2), Darby (8), Căpuşan (17), Alionescu, Amarghioalei, Stroescu, Trim (13), Barber. Antrenor: Theo Evans.

CSM Oradea: Stretea, Martinovic, L. Szijarto, Maric (21), Ştefan, Pascu (15), Lazăr (4), Mitchell (12), Gnjato (18), Pasca (8), Hora. Antrenor: Cristian Achim.

Arbitri: Laurenţiu Grigoraş, Vlad Potra, Istvan Bertalan.