HANDBAL / Energia Pandurii Târgu Jiu – Steaua MFA Bucureşti 32-28 (15-10)

/ 14 martie 2010

Handbaliştii de la Energia au confirmat evoluţia bună de la malul mării, acolo unde au pierdut totuşi în faţa campionilor de la HCM, şi au trecut cu 32-28 de Steaua într-un meci ce ar putea fi socotit şi drept unul dintre derby-urile pentru locul trei.

După zece minute de joc destul de echilibrat, trupa lui Vasile Stângă a pus stăpânire pe joc şi, pas cu pas, la pauză a ajuns să conducă la cinci goluri, scor 15-10, diferenţă făcută în special de paradele lui Dragomir, portar care a avut 8 intervenţii decisive doar în prima parte a jocului, precum şi a evoluţiei de excepţie a lui Criciotoiu, care a marcat cinci goluri în poarta apărată de sârbul Ivezic.

Repriza secundă a început excelent pentru Energia, care deşi a început cu un om în minus a marcat de patru ori în primele cinci minute fără să primească vreun gol. În minutul 41 tabela arăta un ecart de zece goluri între cele două formaţii, scor 23-13, şi puţini erau cei care mai credeau că Energia va ajunge să tremure pentru victorie în finalul întâlnirii. Efortul depus la Constanţa, unde au fost aproape de o surpriză până spre finalul meciului, a început să-şi facă simţită prezenţa, oaspeţii au marcat de opt ori în următoarele zece minute în vreme ce Energia nu a făcut-o decât de trei ori, iar diferenţa s-a redus îngrijorător, la fel cum a devenit şi jocul echipei, mai mereu fără soluţii, mai mereu la limita pasivului.

Finalul a fost unul cu emoţii după ce Steaua s-a apropiat la doar trei goluri, scor 30-27, şi avea atacul, dar norocul ţine cu cei puternici şi bara s-a opus aruncării lui Cian din minutul 59, aruncare ce putea schimba soarta unui joc pe care Energia l-a condus aproape în întregime. În ultimul minut Florea a mai marcat de două ori pentru Energia, iar Savenco o dată pentru Steaua, goluri ce au fixat tabela la scorul final, 32-28 pentru echipa lui Vasile Stângă.

În urma acestzui succes, Energia s-a apropiat la două puncte de Steaua, care are însă un joc în plus disputat, obiectivul la care visează acum echipa gorjeană fiind acela de a încheia actualul sezon pe podium.

Energia Pandurii Târgu Jiu – Steaua MFA Bucureşti 32-28 (15-10)

Sala Polivalentă Târgu Jiu, spectatori: 800.

Energia: Dragomir (12 intervenţii), Ciobanu (6 intevenţii), Păiuş (1), Truică (3), Humberto (5), Kapular, Apolzan (4), Criciotoiu (7), Florea (6), Simovic, Filip, Giotoiu (6), Enache, Kukrika. Antrenor: Vasile Stângă.

Steaua: Ivezic (11 intervenţii), Laufceag (4 intervenţii), Novanc (1), Mazilu (2), Stamate, Manea (1), Stavrositu (6), Răpciugă, Dinescu, Cian (9), Vujadinovic (6), Săulescu (1), Savenco (1). Antrenor: Bozo Rudic.

Arbitri: Constantin Din / Sorin Dinu