Energia a trecut la pas de Gladiator, scor 94-74 (25-14, 20-20, 27-17, 22-23)

/ 30 ianuarie 2010

Minunea continuă la Târgu Jiu, baschetbaliştii de la Energia au învins fără probleme şi pe Gladiator Cluj Napoca şi au ajuns la patru succese consecutive în acest an.

Deşi Theo Evans se temea de adversarul Energiei, Gladiatorul s-a dovedit a fi, în această rundă, în rolul unui condamnat în faţa plutonului. Conduşi foarte bine în debut de Andrei Căpuşan, care prin evoluţia din acest meci a şters impresia mai puţin bună lăsată după meciurile cu Steaua şi CSU Atlassib, baschetbaliştii Energiei au avut permanent avantaj pe tabelă, primul sfert terminându-se cu un ecart de 11 puncte. Sfertul doi a fost unul mai echilibrat, terminat la egalitate, însă în ciuda acestui aparent echilibru între formaţii, oaspeţii n-au dat niciun moment senzaţia că ar avea puterea de a pune la îndoială succesul Energiei.

După pauză Theo Evans le-a cerut elevilor săi să tranşeze soarta meciului, iar Darby, Căpuşan şi compania au ascultat sfaturile tehnicianului american, scorul luând proporţii după primele 30 de minute, tabela arătând 72-51 la sfârşitul primelor 30 de minute. Cu victoria în buzunar, Energia a jucat la spectacol ultimele zece minute. A mizat doar pe atac, Evans i-a trimis în teren şi pe cei care nu apucaseră să joace, de acest moment bucurându-se şi juniorul Păun, care la nici 18 ani a reuşit să debuteze în Divizia A de baschet masculin. Gladiator a câştigat sfertul, Energia a ratat şi de această dată atingerea pragului de 100 de puncte, dar nimic din toate acestea nu contează, important este faptul că trupa lui Theo Evans îşi continuă campania de recuperare a terenului pierdut în tur şi se apropie tot mai mult de locurile de play-off.

Profitând de faptul că Elba Timişoara, Mureşul Târgu Mureş şi CSM Oradea au câte un joc mai puţin disputat, Energia a urcat provizoriu până pe locul 7 în clasamentul Diviziei A, acolo unde îşi propune să rămână până la finalul sezonului regulat pentru a-şi egala performanţa din campionatul trecut.

Energia Rovinari – Gladiator Cluj Napoca 94-74 (25-14, 20-20, 27-17, 22-23)
Sala Polivalentă Târgu Jiu, spectatori:800

Energia: Tyner (13), Troupe (11), Lupusavei (4), Păun, D. Ilie, Apostol (4), Darby (28), Căpuşan (23), Amarghioalei (2), Stroescu, Trim (4), Barber (5). Amtrenor: Theo Evans.

Gladiator: Racoviţan (3), Mihaiu, Dawson (23), Levine (20), Crăciun (3), Rochnafscky (13), Freeman (3), Bishop (7), Szoke (2), Cook. Antrenor: Bruno Rochnafschky.

Arbitri: Alexandru Olaru, Ciprian Stoica, Gabriela Istvan