Energia Rovinari, din nou fără replică în deplasare: CSM Oradea a învins cu 84-70

/ 13 decembrie 2009

evans nervos5Trupa lui Theo Evans s-a dovedit din nou neputincioasă în deplasare dovedind că acea surprinzătoare victorie de la Sibiu din debutul campionatului a fost doar un accident al celor de la CSU Atlassib decât meritul târgujienilor.

Energia nu a dat impresia unei evoluţii cât de cât meritorii decât vreme de cinci minute, în primul sfert, când scorul a arătat ultima dată egalitate între cele două echipe, 6-6, primele 10 minute aducând un avantaj confortabil pentru gazde, scor 19-12. Sfertul secund a însemnat o cursă continuă spre detaşare a gazdelor, cu un singur moment bun al Energiei plecat din aruncările de 3 puncte ale lui Lupusavei, care cu două astfel de reuşite consecutive reuşise să apropie echipa sa la doar şase puncte de CSM Oradea la jumătatea sfertului. N-a fost să fie un reviriment al gorjenilor pentru că, şi de această dată, la recuperare oamenii lui Evans n-au contat, iar orădenii au intrat liniştiţi la cabine, scor 43-31. După pauză tot orădenii au ieşit mai determinaţi, au mai pus cinci puncte la ecartul de Energia şi şi-au permis să piardă ultimul sfert neforţând după ce au condus şi la 20 de puncte.

În faţa ultimei runde a turului, Energia este doar pe locul 11, iar perspectiva întâlnirii cu Asesoft Ploieşti, ultima din 2009, ne arată o echipă gorjeană ce poate încheia acest an în genunchi, undeva pe locul 13, poate chiar pe 14, mult prea departe de pretenţiile unei echipe ce sezonul trecut a jucat în play-off de la egal la egal cu vicecampioana Elba Timişoara.