Atât se poate: Energia Rovinari – U Mobitelco Cluj 63-72 (23-21, 8-12, 17-17, 15-22)

/ 6 decembrie 2009

baschet_energia_time_outEnergia a făcut tot posibilul ca în meciul cu U Mobitelco Cluj să-şi apropie o victorie pe care n-a mai gustat-o în ultima vreme, însă în ciuda eforturilor depuse oaspeţii au plecat victorioşi de la Târgu Jiu, tabela indicând un scor destul de strâns, aşa cum a fost şi partida, 63-72.

Susţinuţi de un public fantastic, elevii lui Theo Evans au început în forţă, au condus cu 6-0 şi 14-7, au fost conduşi cu 18-21, dar au revenit şi au încheiat primele zece minute cu un uşor avantaj, scor 23-21, după un coş de trei puncte marcat de Troupe în ultima secundă. Vrerea lui Evans a fost îndeplinită, şi Energia a fost în joc şi în sfertul doi, chiar dacă l-a pierdut, la cabine intrând cu un deficit de doar două puncte după ce Medvedj a repetat isprava lui Troupe din primul sfert, de această dată însă avantajul fiind de partea oaspeţilor.

Echilibrul s-a menţinut şi în sfertul trei, în ciuda unui start mai bun al clujenilor. Când oaspeţii s-au detaşat conducând cu 39-48, la rampă a apărut din nou Lupusavei cu aruncările sale de trei puncte. Două reuşite ale jucătorului Energiei, dublate şi de o reuşită a lui Tyner au adus egalitatea pe tabelă aruncând tribunele în aer, însă ultima aruncare a fost tot a oaspeţilor iar ultima secundă a înclinat balanţa spre clujeni, scor 48-50 după primele 30 de minute de joc.

Maturitatea echipei ardelene s-a simţit cel mai mult în ultimele 10 minute de joc, unele abordate economicos, dar şi eficient, Energia trăind iluzia unei minuni doar în prima partea a ultimului sfert, după ce Lupusavei şi Apostol au reuşit să apropie Energia de adversar la un singur punct, scor 54-55, clujenii au pus stăpânire pe cele două panouri, au marcat în aceeaşi măsură în care au reuşit să şi recupereze mingile pierdute de gazde şi istoria meciului era deja scrisă, U Mobitelco s-a impus la Târgu Jiu şi a urcat în fotoliul de lider al Diviziei A.

Energia Rovinari – U Mobitelco Cluj 63-72 (23-21, 8-12, 17-17, 15-22)
Sala Polivalentă Târgu Jiu, spectatori: 700

Energia: Tyner (14), Troupe (6), Lupusavei (12), Gliga, D. Ilie, Apostol (6), Isleam, Griffin (12), Amarghioalei, Stroescu, Cole, Barber (13). Antrenor: Theo Evans.

U Mobitelco: Medvedj (8), Cuic (16), Lawrence (15), I. Mocanu, Chetreanu, Şanta, Krstanivic (15), Jocovic, Lăpuşte (7), Muntean (3), Silvăşan (8). Antrenor: Marcel Ţenter.

Arbitri: Alexandru Olaru, Laszlo Bukuresti, Sefer Bedir.