Energia contabilizează încă un eşec: CSM Bucureşti – Energia Rovinari 86-75 (22-22, 18-18, 24-22, 22-13)

/ 18 noiembrie 2009

Panou baschet_thBaschetbaliştii lui Theo Evans şi-au trecut în cont o nouă înfrângere pierzând în faţa celor de la CSM Bucureşti cu scorul de 86-75 după un meci în care au fost în joc doar timp de o repriză, partea a doua a meciului fiind dominată clar de gazde.

Energia a avut un start perfect de partidă, după 5 minute de joc reuşind un parţial de 15-0 conducând cu 15-3. A venit însă şi partea a doua a reprizei, care a arătat de ce Energia a pierdut în faţa multor echipe după ce a avut un avantaj consistent, primul sfert teminându-l la egalitate, scor 22-22. Sfertul doi a fost echilibrat, ambele echipe trecând pe rând la conducere, fără însă a se detaşa, astfel încât la cabine s-a intrat cu un nou rezultat de egalitate, scor 40-40.

Mizând nepermis de mult pe mâini moarte, aşa cum a fost la acest meci Griffin, autor a doar 4 puncte şi posesor al unor procentaje dezastruoase, atacând dezordonat şi apărându-se fără vlagă, Energia a mai contat doar până spre finalul sfertului trei. La scorul 53-60, cu doar două minute şi jumătate de joc din al treilea sfert, Energia a capotat, de această dată definitiv. Bucureştenii au profitat de degringolada din echipa lui Theo Evans şi au intrat în ultimele zece minute la adăpostul a patru puncte, scor 66-62.

Energia poate invoca, în oarecare măsură, arbitrajul cel puţin ciudat din ultimul sfert. Gorjenii au fost sancţionaţi cu trei faulturi ofensive în faze în care se impunea mai degrabă acordarea unor lovituri libere pentru Energia, fapt care, la zece puncte distanţă de gazde au distrus orice speranţă de revenire pentru Evans şi compania, CSM Bucureşti reuşind în final o victorie detaşată, scor 86-75.

CSM Bucureşti – Energia Rovinari 86-75 (22-22, 18-18, 24-22, 22-13)
Sala „Constructorul” Bucureşti

CSM Bucureşti: Samailovic (7), Helciou (9), Santana (22), Ştefănescu (2), Marojevic (24), Mijajlovic (8), Zamfirescu, Habus (14). Antrenor: Tudor Costescu.

Energia Rovinari: Tyner (20), Troupe (24), Lupusavei (5), Apostol (6), Isleam, Griffin (4), Amarghioalei (2), Stroescu, Cole (3), Barber (11). Antrenor: Theo Evans.