Energie regăsită: Energia Rovinari – CSU Cuadripol Braşov 95-61 (21-21, 21-14, 22-13, 31-13)

/ 15 noiembrie 2009

FAZA APARARE TROUPETheo Evans şi trupa sa au găsit puterea de a trece peste o serie neagră de partide în care n-au reuşit să-şi impună jocul în faţa unor garnituri modeste pierzând puncte importante în lupta pentru un loc în play-off.

Baschetbaliştii de la Energia au început meciul bazându-se pe aruncările de trei puncte, trei dintre ele nimerindu-şi ţinta în primul sfert, dar şi oaspeţii au ripostat cu aceeaşi monedă, Marinkovic fiind destul de exact la aruncările din afara semicercului, condiţii în care primul sfert s-a încheiat la egalitate, spre surprinderea publicului, care aştepta o detaşare rapidă a favoriţilor. Al doilea sfert a început surprizător, cu un parţial de 11-0 pentru oaspeţi care a adus oaspeţii în avantaj pe tabelă, scor 26-32 după cinci minute de joc, însă echipa gorjeană şi-a revenit şi a intrat la cabine cu şapte puncte avans, scor 42-35.

Braşovenii au dovedit după pauză că n-au avut carburanţi decât pentru o repriză, uşor, uşor Energia punând punct după punct la avantajul avut pe tabelă. Mai mult decât atât, în ultimele cinci minute ale meciului, Theo Evans a trimis pe parchet doar jucătorii români, în luptă fiind aruncat chiar şi Claudiu Alionescu, jucător care până în această rundă nu apucase să joace pentru Energia.

FAZA ATAC ENERGIA 2La acest meci, Joe Barber a reuşit un double-double cu 10 recuperări şi 15 puncte, un alt amânunt demn de notat fiind faptul că toţi cei 14 jucători înscrişi pe foaia de joc au reuşit să şi puncteze pentru echipa lor.

Energia Rovinari – CSU Cuadripol Braşov 95-61 (21-21, 21-14, 22-13, 31-13)
Sala Polivalentă, Târgu Jiu, spectatori: 650

Energia: Tyner (10), Troupe (15), Lupusavei (9), D. Ilie (2), Apostol (8), Isleam (8), Alionescu (1), Griffin (16), Amarghioalei (3), Stroescu (5), Cole (3), Barber (15). Antrenor Theo Evans.

CSU Cuadripol: Mladenovic (13), Boian (4), Constantin, Tace, Paliciuc (13), Chirof (4), Marinkovic (16), Forreiter (2), Plămădeală, Flaundra (2), Ivanov (7). Atrenor: Dan Calancea.

Arbitri: Marius Ciulin, Gabriel Dima, Marius Epure.