Umilinţă pentru baschetbaliştii Energiei: Mureşul Târgu Mureş – Energia Rovinari 92-77 (19-25, 15-25, 31-5, 27-22)

/ 8 noiembrie 2009

cole_apostolTrupa lui Theo Evans dovedeşte de la un meci la altul că este departe de valoarea celei din campionatul trecut, Energia pierzând din nou în deplasare în faţa unei echipe aflată pe ultimul loc înaintea întâlnirii cu gorjenii.

Terenul de la Târgu Mureş părea a fi unul de unde Energia poate să se întoarcă la Târgu Jiu victorioasă, iar prima repriză dădea speranţe că aşa se va şi întâmpla. Energia a evoluat bine, Griffin a reuşit un prim sfert bun, în care a înscris 12 puncte, Barber l-a urmat în sfertul secund marcând în doar 5 minute 14 puncte şi nimic nu prevestea dezastrul ce avea să vină.

După pauză, după ce Energia a avut şi 18 puncte avantaj în faţa gazdelor, trupa lui Evans a fost inexistentă pe parchet, echipa din Târgu Mureş a forţat, iar sfertul trei s-a încheiat cu un umilitor 31-5 pentru tigrii mureşeni. Cu un handicap de 10 puncte în faţa ultimului sfert şi cu ruşinea sfertului trei transferată în ghete, baschetbaliştii lui Theo Evans n-au mai contat nici în partea de final a meciului, Mureşul Târgu Mureş reuşind să-şi mărească avantajul şi să câştige pentru a doua oară în acest campionat.

la pamant

Energia rămâne după 8 etape cu un singur succes în deplasare, surprinzătoarea victorie de la Sibiu, echipa gorjeană nereuşind să profite de un program accesibil al meciurilor de deplasare dinj turul campionatului, program care i-a oferit meciuri la Gladiatorul Cluj şi  SCM U Craiova, meciuri pierdute în momentul în care aceste echipe nu cunoscuseră încă gustul victoriei.

În runda a noua, la Târgu Jiu este aşteptată noua posesoare a lanternei roşii a clasamentului, CSU Cuadripol Braşov, iar după ultimele evoluţii ale Energiei meciul se anunţă a fi unul destul de dificil.