Steaua, nucă prea tare pentru băieţii lui Stângă: Steaua – Energia 31-25 (16-13)

/ 8 noiembrie 2009

handbal_steaua_energiaOptimismul manifestat de conducerea gorjenilor înaintea meciului cu Steaua Bucureşti s-a dovedit a nu avea acoperire pe parchet, handbaliştii Energiei fiind depăşiţi net de trupa lui Rudic în etapa a VII-a a Ligii Naţionale.

Energia a fost în cărţile meciului doar vreme de 18 minute, acesta fiind şi momentul ultimei egalităţi afişată de tabela de marcaj a sălii buzoiene, pauza găsind echipa lui Vasile Stângă cu un deficit de trei goluri, scor 16-13. După pauză steliştii s-au dezlănţuit şi după ce Laufceag a reuşit să-şi treacă şi el în cont un gol marcând de la o poartă la alta în minutul 39, Energia a rămas fără replică. Steaua a pus gol după gol la diferenţa ce o despărţea de gorjeni, iar cu şase minute înaintea finalului scorul devenise deja unul extrem de categoric, 30-20 pentru gazde. Energia a avut pe final o tresărire de orgoliu, a marcat de cinci ori primind unul singur, iar scorul final a devenit unul cât de cât acceptabil, 31-25.

După această înfrângere, Energia a coborât pe locul 5 în clasamentul Ligii Naţionale, etapa următoare primind vizita ultimei clasate, Rom Cri Braşov.

Steaua Bucureşti – Energia Pandurii Lignitul Târgu Jiu 31-25 (16-13)
Sala „Romeo Iamandi” Buzău

Steaua: Laufceag (1), Ciobanu, Cian (5), Dinescu (1), Georgescu (5), Ilieş, Manea (8), Novanc (3), Răpciugă (3), Săulescu, Savenco (1), Stamate, Stavrositu (4), Vujadinovic. Antrenor: Bozo Rudic.

Energia: Dragomir, Rădulescu, Apolzan (6), Păiuş (7), Criciotoiu, Mazilu, Truică, Humberto (1), Enache (2), Kapular (3), Giotoiu, Kukrika (3), V. Popescu, Florea (3). Antrenor: Vasile Stângă.